„Když jsem jako student sháněl bydlení, inzertní stránky neměly dostatečně velkou nabídku. Na pronájmy se nezaměřovaly, nebo jednoduše nefungovaly," objasnil Martin Březina z Brna, proč spolu s Tomášem Brychtou po ukončení studií na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity server založili.

Patnáct set bytů

Podle jejich analýzy je ve městě k pronajmutí zhruba patnáct set bytů, z toho 545 jednopokojových a garsonek, 565 dvoupokojových a 380 třípokojových a větších. „Nejvíc lidé zaplatí v centru, kde se ceny pohybují od sedmi až do dvaceti tisíc korun měsíčně. Levné byty jsou spíš v okrajových částech Brna, jako jsou Obřany, Tuřany nebo Zábrdovice. O ty ale není velký zájem," poznamenal Brychta.

Nejdražší byty si podle serveru lidé pronajímají v Masarykově čtvrti. Průměrně stojí šestnáct tisíc měsíčně. „Jde o dlouhodobý trend. Masarykova čtvrť je totiž s parky a vilami nejhezčí a nejklidnější lokalitou v Brně," uvedl brněnský makléř Petr Broža.Pro zvětšení klikněte.

Lidé už ale podle něj o tamní byty nemají takový zájem jako dřív. Důležitější než krásné okolí je pro ně dostupnost.

Studenti chtějí, aby z bytu do školy cestovali co nejkratší dobu. Hledají tak v blízkosti fakult. „Právě proto jsou v oblasti ulice Veveří a bohunického kampusu nejdražší jednopokojové byty v Brně. Mezi studenty jsou tyto typy nejoblíbenější a jejich poptávka je tedy v těchto lokalitách vyšší než jinde," vysvětlil Broža.

Lepší podmínky

Privát studenti navíc volí častěji, protože ubytování na kolejích už není tak levné jako dřív. „Studenti si raději připlatí, aby mohli bydlet v soukromém bytě, kde mají větší komfort, například vlastní kuchyň," podotkl Brychta.

Třeba Kristýna Lehká se pod dvou semestrech na kolejích v Komárově přestěhovala do bytu ve Starém Lískovci. „Na to, že jsme v malém pokoji bydlely tři, byla cena hodně vysoká. Celkem jsme měsíčně platily téměř osm tisíc korun. Navíc pořád vypadával internet, a když se večer sprchovalo moc lidí, netekla teplá voda. V novém bytě nám vše funguje, jak má," popsala Lehká.

Podle provozní komárovských kolejí Yvety Rozsypalové jsou ale služby pro studenty dostatečné. "Mají svůj vlastní stůl, skříň i postel. Každý den navíc správce kolejí opraví cokoli nefunkčního nebo rozbitého," poznamenala Rozsypalová a dodala, že zejména díky studentům prvních ročníků jsou pokoje kolejí stále zaplněné.

KLÁRA ČÁPOVÁ