Pro Pohořelice ukoval kapra. Třítunové monstrum ozdobí kruháč, podívejte se
/FOTO/ Třítunového kapra si před Vánocemi nadělili Pohořeličtí. Od neděle bude plavat na tamní nové kruhové křižovatce. Autorem originální plastiky je umělecký kovář Pavel Valášek. Stylizované rybí monstrum je tak velké, že se nevešlo do jeho dílny v nedalekých Přibicích na Brněnsku.
Jeho části spojoval vedle na dvorku. „Hlavu tvoří opracovaný blok kamene, který jsem dlouho hledal. Objel jsem pět lomů, než jsem vybral moravskou drobu z Lulče,“ uvádí šestatřicetiletý muž.
Přes pět metrů dlouhé a dva metry široké tělo nové dominanty Pohořelic je mřížkovité, tedy průhledné, s několika kamennými šupinami. „Vybrali jsme vzdušnou, ale pevnou konstrukci z nerezových prutů. Méně plochy na posprejování je navíc praktičtější i vůči vandalům. Hlava je impregnovaná,“ popisuje Valášek.
Nechtěl, aby kapr působil staticky. Nechybí tak zahnuté ploutve z nerezových plátů, které spoluvytváří dynamiku pohybu, dále tlama s fousky a nerezové oči velké jako pěst. „Sám nejsem rybář, kapra jsem si tedy musel nastudovat. Probíral jsem se různými encyklopediemi, četl jsem o způsobu života ryby,“ povídá.
Pohořelický kapr
* Délka: přes 5 metrů
* Výška: 2,6 metru
* Šířka: 2 metry
* Váha: 3 tuny
* Materiál: kovaná nerez, hlava z kamene moravská droba
* Odhalení: 13. prosince 2020
Ani to mu ale nestačilo pro tu správnou představu o ztvárnění díla. Koupil si proto ještě živého kapra. „Sloužil jako model. Ve vaně jsem ho pozoroval a měřil. Nakonec jsme rybu doma povečeřeli,“ usmívá se Valášek.
Působí syrovým dojmem
Prutům v konstrukci dal tmavou patinu, aby odlesky neoslňovaly řidiče projíždějící upravenou křižovatkou ulic Znojemská, Vídeňská, Sportovní a Komenského. „A líbí se mi, že to působí syrovým dojmem, jako když se čerstvě vykované železo vytáhne z výhně,“ líčí.
Nejnáročnější podle něj bylo proniknout kvůli opracování kamene pro hlavu do kamenosochařiny. „Neměl jsem s tím žádnou zkušenost. Zabrat dalo i samotné kování z nerezu, materiál je tvrdší než běžné železo, navíc se musí důkladně očistit,“ vysvětluje.
Idea sochy kapra na křižovatce vznikla po dohodě firmy Rybářství Pohořelice s vedením pětitisícového města. Kováři trvalo vytvoření plastiky zhruba čtyři měsíce. „Autorem měl být řemeslník z regionu, což jsem splňoval. Vytvořil jsem několik návrhů a jeden z nich se zalíbil,“ vzpomíná kovář.
Na prosincové odhalení díla v Pohořelicích si připravil i překvapení – ukoval jako symbol háčky na ryby.
Plastiky jako součást dopravní infrastruktury nejsou v České republice tak běžné, jako třeba v sousedním Rakousku. „Tam jsou na kruháčích velmi časté,“ zmiňuje Valášek.
Pohořelického kapra bere za dosavadní vrchol své umělecké tvorby, a to se kovářství věnuje od patnácti let. „Takových plastik kovář udělá maximálně několik za život,“ míní. V minulosti pobavil například vinařskou replikou slavné sochy Svobody, kterou si objednala recesistická Svobodná republika Kraví Hora v Bořeticích na Břeclavsku. Věnuje se též křesťanské tematice a kování křížů.