VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předčasné volby nejsou nyní pravděpodobné, tvrdí politolog Gregor

Jižní Morava - Víkendové volby výrazně přeskupily síly v poslanecké sněmovně. Posílilo hnutí ANO, naopak značně ztratila sociální demokracie, podobně jako občanští demokraté před čtyřmi lety. „Srovnávat tyto dvě strany je zajímavé především proto, že ČSSD měla ještě horší výsledek než tehdy ODS, přestože se s ní nepojí žádná výrazná kauza. Strana nezvládla lidem vysvětlit pozitivní kroky své vlády,“ hodnotí neúspěch politolog Miloš Gregor.

29.10.2017
SDÍLEJ:

Politolog Miloš Gregor.Foto: DENÍK/Attila Racek

Podle některých odborníků za neúspěch strany může například absence Michala Haška a dalších známých jmen sociální demokracie na kandidátkách. Souhlasíte s tím?

Netroufnu si říct, že by za to mohla absence konkrétního kandidáta. To by platilo v případě, kdy by výsledek ČSSD například na jihu Moravy byl horší než jinde, jenže on byl mizerný všude. Strana se v posledních letech zúžila, co se týče množství voličů, které dokáže oslovit. Dříve získávala hlasy na levici až skoro po komunisty.

Mohl by ale návrat například Michala Haška stranu znovu posílit?

Mohl by neúspěch strany zdůvodňovat tím, že byl umlčen. Ale osobně si nemyslím, že by dokázal sám nějak zvednout preference strany. Ztráty utrpěli všichni, kdo mají pevné ideje a stojí si za nimi. Naopak ve volbách uspěli ti, kdo se dokážou přizpůsobit poptávce voličů, přestože ještě pár let zpět tvrdili něco jiného.

Může dojít ke slučování stran, například ČSSD a komunistů nebo TOP 09, lidovců a Starostů?

Nějakou šanci na spolupráci nebo slučování vidím spíš na pravici než levici.

Lidovci chtěli původně do voleb kandidovat v koalici se Starosty, nakonec své spojenectví rozpustili. Měli by podle vás šanci se do sněmovny dostat i společně, když to zvládli zvlášť?

Jako politologovi se mi příčí dělat prognózy, co by kdyby. Při spolupráci by mohli být pro voliče lidovců nepřijatelní někteří lidé od Starostů a naopak. Je možné, že by měli lepší výsledek, ale dovedu si představit i scénář, že by se to nepovedlo. Byl by to velmi riskantní a odvážný krok.

V úterý oznámil konec v čele TOP 09 Miroslav Kalousek. Může to straně pomoct?

Kalousek je velmi kontroverzní politik, ale mezi příznivci strany platil za garanta ideového směřování. Nevadí, když vás devadesát procent společnosti nemá rádo, pokud vás zbývajících deset procent volí. Pravděpodobně se změní profilace strany. Už nyní je část jejích politiků spíše liberálních a jiná konzervativních. Tuto část reprezentoval například Kalousek. Strana se ale jako celek asi posune spíš k větší liberálnosti, což ji může připravit o voliče, kteří měli rádi právě konzervativní směřování.Politolog Miloš Gregor.

Poprvé za dlouhou dobu se stalo, že jedno politické hnutí ovládlo prakticky všechny úrovně politiky s výjimkou senátu. ANO má největší sílu ve sněmovně, silné zastoupení v krajích i ve velkých městech. Může z toho plynout nějaké riziko?

Pokud nějaká strana dominuje napříč úrovněmi politiky, je to vždy riziko. V minulosti se tomu blížila ČSSD a ODS. V té době vznikala spousta pochybností, skandálů a korupčních kauz. Toto riziko může nastat i u ANO.

Miloš Gregor
∙ Narodil se 7. února 1987 ve Znojmě.
∙ Pracuje na katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
∙ Zpracovává výzkum, ve kterém hodnotí způsob vedení politické kampaně před nedávnými volbami do poslanecké sněmovny. Zabýval se prezentacemi politiků na sociálních sítích, ale také v televizních diskuzích nebo na mítincích.

Andrej Babiš už dřív volal po zrušení senátu. Může se mu to nyní povést?

To si netroufnu odhadnout, nicméně hlasů, které by to uvítaly, přibývá. Zrušení senátu nemusí být až tak problematické, pokud ho doprovodí jiné kroky, které zajistí, že nebude pro jednoho populistického politika snadné ovládnout celou zemi. Právě senát nyní funguje jako záruka, že to není snadné.

Mohla by touto pojistkou být třeba změna politického uspořádání ke vzniku prezidentského systému?

To už jsme v sci-fi rovině. Není v ničím zájmu, aby se takto razantně měnil politický systém. Ani v prezidentském systému není vyloučeno riziko, že si jeden populista bude se zemí dělat, co chce.

Při každých volbách větší strany získávají mandáty za menší počet hlasů než ty malé. Není čas na změnu?

Podle mě je to spíš výhoda. Ve chvíli, kdy je ve sněmovně tolik stran a hnutí jako nyní, by byla při přísně poměrném zastoupení malá šance na sestavení stabilní vlády. Proto je potřeba větším stranám napomáhat, aby měly šanci vládu sestavit. Problém vidím v různé velikosti volebních krajů. Například na jižní Moravě, kde se rozděluje přes dvacet mandátů, je snazší získat poslanecké místo než třeba v Libereckém kraji, kde lidé volí méně poslanců.Politolog Miloš Gregor.

Andrej Babiš ve své knize mluví o vytvoření 101 volebních obvodů s přímou jednokolovou volbou poslanců. Co si o tom myslíte?

Je to velmi nebezpečný návrh, který by ovšem Babišovi určitě pomohl. Populistům by to pomohlo ovládnout zemi. Například u senátních voleb je ale vidět, že velká část společnosti Babiše odmítá. Kandidáti ANO v řadě případů dokážou postoupit do druhého kola, ale tam je už voliči nepodpoří.

Babiš už od neděle vede vyjednávání o koalici. S kým ji podle vás utvoří?

Pokud budou stále platná prohlášení politiků, tak s nikým.

Může tedy dojít k rozpuštění sněmovny a předčasným volbám?

To je podle mě nyní nepravděpodobné. V úvahu možná přichází menšinová vláda Babiše s nestrannými odborníky, což by mohlo některé strany přesvědčit k podpoře a poté by Babiš vyjednával o každém přijímaném zákonu. Je ale jen pár dnů po volbách. I při těch minulých trvalo několik měsíců, než vláda vznikla. Prohlášení Babiše, že chce složit vládu do Vánoc, se mi ale zdá nereálné. Média se politiků každý den ptají, jak se mění jejich názory. Jenže tím jim nedávají moc prostoru, jak změnit názory.

Pokud by přece jen k předčasným volbám v blízké době došlo, jak by dopadly?

Babiš by se je pravděpodobně snažil pojmout jako referendum o tom, zda si lidé přejí, aby vládl. Pro ČSSD by šlo o problematické volby, protože by strana musela voliče přesvědčit, že má cenu ji stále volit a že může být relevantní silou. Strana ovšem dosud nebyla zvyklá na sedmiprocentní výsledek a věnování se jen úzké skupině voličů.

Může si ČSSD dovolit volby při své finanční situaci?

Z tohoto pohledu pro ni dopadly volby špatně, výrazně se jí snížil příspěvek od státu a ještě s sebou nese dluh 330 milionů korun za Lidový dům. V této situaci jsou pro členy strany vyhlíd-ky na konkurenceschopnou kampaň špatné. Finanční problémy měli dříve třeba lidovci v roce 2010, kdy vypadli ze sněmovny a museli značně zeštíhlit. Podobně se tehdy musela uskromnit i ODS.

Jediný, kdo do vlády chce, je Tomio Okamura. Hlásá ale jiný program než před čtyřmi lety. Věříte mu ho?

Tehdy se fotil s přítelkyní před mešitou a účastnil se jako porotce různých soutěží krásy cizinek. Nejsem si jistý, že své názory skutečně myslí tak, jak je prezentuje. To, že je nyní nejhlasitějším kritikem islámu a přerozdělování migrantů, vnímám spíše jako pragmatický krok, protože na to voliči slyší.Politolog Miloš Gregor.

Dá se označit za politického podnikatele?

Vykazuje znaky takového chování. Z jeho vyjádření mám ale pocit, že ani nechce být ve vládě, přestože to tak deklaruje. Svými výroky znesnadňuje svým možným partnerům ve sněmovně, aby se s ním domluvili.

Novinkou letošních voleb je činnost Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Co si od něj slibujete?

Vznikl, aby kontroloval férovost voleb. To je určitě dobře, ale problém je, že ve chvíli, kdy se nějaká strana prohřeší vůči zákonům, tak s ní sice zahájí správní řízení, ale je neveřejné a nestihne je vyřešit za pár týdnů. Úřad by posílilo, kdyby mohl zveřejňovat, s kým řeší prohřešky, a kdyby mohl dávat vyšší pokuty.

Měl by úřad dostat pravomoc odebrat mandát při závažném pochybení?

To je příliš radikální řešení. První krok, který by posílil jeho pravomoci, je zveřejnění pochybení stran a hnutí. Kdyby i před volbami říkal, s kým zahajuje řízení. Je to ovšem ještě otázka z pohledu zásahu do voleb, voliče by informace o správním řízení mohla teoreticky ovlivnit. Markantní je bezzubost úřadu například u prezidentské volby. Když totiž zákon poruší kandidát, který je poté ve volbě zvolený, získává imunitu a úřad s ním už nic nezmůže.

Před volbami jste spolu s dalšími členy katedry zkoumal politické kampaně. K čemu jste došli?

Zatím máme zhodnocené vystupování stran na sociálních sítích. Zjistili jsme, že polovina příspěvků se zabývala pozvánkami na veřejná setkání s kandidáty a fotkami z těchto setkání, kde byl politik zpravidla uprostřed houfu voličů. Na druhém místě bylo osočování dalších politických stran a až na třetím politická témata. Obvykle šlo o asi pět procent z příspěvků. Sledovali jsme 114 profilů a analyzovali 8500 statusů.

Zabývali jste se i televizními debatami. Co jste u nich vypozorovali?

Zástupci vládních stran zpravidla obhajovali svoje výsledky, zatímco opoziční politici je kritizovali. Čím dál tím patrnější ve vedení kampaní bývá jejich zaměření se na osobu politika. Výjimkou jsou ale právě televizní debaty. Ty se týkaly většinou programových záležitostí. Vymizelo zdůvodňování, proč by voliči měli volit konkrétního politika. Poznatky z kontaktních kampaní ještě vyhodnocené nemáme.

Dá se nějak odhadnout na základě víkendových voleb, jak dopadnou příští rok komunální volby?

Rok je dlouhá doba. Pokud se nic nestane, patrně posílí hnutí ANO. Voliči budou opět volit Babiše, díky kterému lidé pro hnutí hlasují. Velká výzva to bude pro ČSSD. Čeká ji to stejné, co ODS v roce 2014. Strana tehdy musela přemlouvat osobnosti, aby na její kandidátky vstoupily. Bály se, že je spojení se stranou poškodí. Uvidíme, jak to dokáže ČSSD.

Autor: Michal Rapco

29.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Ostatní pracovníci v dopravě 19 360 Kč

Specialisté v oblasti územního a dopravního plánování referent/ka územního plánování. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19360 kč, mzda max. 29150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Blansko vyhlašuje výběrové řízení na funkci: referent územního plánování v oddělení regionálního rozvoje odboru stavební úřad MěÚ Blansko., Požadované obecné předpoklady: státní občan ČR, případně cizí státní občan, který má v ČR trvalý pobyt, občanská a morální bezúhonnost., Požadované kvalifikační předpoklady: osvědčení MMR ČR pro územně plánovací činnosti, nebo autorizace ČKA A0, A1 nebo A2, nebo vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu ve studijním oboru uznatelném pro autorizaci ČKA pro obor územní plánování., Další požadované předpoklady: flexibilita a umění jednat s lidmi (dobré komunikační schopnosti), schopnost samostatné práce a aktivního přístupu k řešení problémů, znalost zákona č. 183/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (stavební zákon), orientace v jeho prováděcích vyhláškách, znalost zákona č. 500/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů (správní řád), znalost práce na PC, ŘP sk. B, praxe ve veřejné správě výhodou., Způsob, termín a místo nástupu: pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup k 01.07.2018 nebo dle dohody, MěÚ Blansko., Platové zařazení: řídí se zákonem č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, nařízením vlády č. 341/2017 Sb., a předpisy souvisejícími, platová třída 10., Lhůta pro podání písemné přihlášky: 06.06.2018, Náležitosti přihlášky: jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu, kontaktní telefon, datum a podpis, životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech, výpis z evidence rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, případně osvědčení MMR ČR pro územně plánovací činnosti, souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji pro účely tohoto výběrového řízení ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů., Písemnou přihlášku spolu s požadovanými doklady a přílohami doručte v zalepené obálce se značkou "SÚ - NEOTVÍRAT" na adresu: Město Blansko, Ing. Josef Kupčík, tajemník, nám. Svobody 32/3, 678 01 Blansko. Nevyžádané dokumenty a doklady budou po ukončení výběrového řízení skartovány. Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město blansko, nám. Svobody, č.p. 32, 678 01 Blansko 1. Informace: Josef Kupčík, +420 516 775 184.

Výroba - Výroba Seřizovači 23 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Seřizovač a obsluha strojů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Pracoviště: Na Kamenici 2188, 680 01 Boskovice., Požadujeme: , Praxe na obdobné pozici. Dobrou pracovní morálku. Manuální zručnost. , Nabízíme: , 25 dní dovolené. Třísměnnou pracovní dobu. Finanční odměna před dovolenou a vánočními svátky. Bonus na základě hospodaření firmy. Příspěvek na penzijní připojištění po jednom roce zaměstnání. Závodní stravování. Autobusovou dopravu v rámci Boskovic. Zaškolení, profesní růst.. Pracoviště: Novibra boskovice s.r.o., 680 01 Boskovice. Informace: Edita Sedláková, +420 516 528 100.

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 17 000 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená obsluha vysokofrekvenční svářečky v textilní výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: Benešov 71, 679 53 Benešov u Boskovic., Lehká a čístá práce. Polohování textilu do forem, stříhání/ražení materiálu, obsluha tepelného lisu, kontrola kvality., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na dopravu, penzijní připojištění, 13. plat., Kontakt možný telefonicky, mailem nebo osobně v době 8-14 hod na adrese Benešov 71.. Pracoviště: Handicap, a.s., 679 53 Benešov u Boskovic. Informace: Miloš Nerad, +420 602 590 876.

Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 150 Kč

Brusiči nástrojů a kovů Brusič nástrojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Brusič nástrojů na obrobně, broušení na kulato., Práce v jednosměnném provozu, pracovní poměr na dobu neurčitou. Mzda 150,- Kč/hod., Požadujeme praxi jako brusič nástrojů., Požadujeme vyučení v oboru, spolehlivost, zručnost, dobrý zdravotní stav.. Pracoviště: Letovické strojírny, s.r.o. - pracoviště letovice, Pražská, č.p. 333, 679 61 Letovice. Informace: ., +420 516 487 712,516 487 713.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při pondělní nehodě v Lipůvce vyteklo z nádrže kamionu na 1000 litrů nafty.
5

Při nehodě v Lipůvce vyteklo z kamionu tisíc litrů nafty

Ilustrační foto

Modernizace školy: internet povedou kabely, wifi brání železobetonová konstrukce

Nemocnice investují stamiliony. Postaví nový pavilon nebo dokončí operační sály

Brno - Brněnské nemocnice chystají nejrůznější opravy a dostavby. Zlepší se prostředí pro pacienty i personál, tvrdí jejich vedení.

Šlechtična versus štokr a prohra siláka s malotraktorem: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 19. až 20. května 2018.

Nejčastější triky lidí bez lístku? Hrají revizorům na city, mluví cizím jazykem

Brno - Někteří začnou mluvit cizím jazykem, jiní tvrdí, že mají těžké období. V pátek chytli revizoři v nočních linkách téměř sto lidí.

Kornfeil díky kaskadérskému kousku dojel v Le Mans šestý. Abraham nebodoval

Le Mans, Brno /VIDEO/ - Předvedl perfektní záchranný manévr a dojel si pro nejlepší umístění v sezoně. Motocyklista Jakub Kornfeil v nedělním pátém závodu mistrovství světa silničních motocyklů kategorie Moto3 vybojoval deset bodů za šesté místo. Brněnský jezdec Karel Abraham skončil ve francouzském Le Mans bez bodu na sedmnácté příčce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT