Lékaři žádali šestiprocentní nárůst kapitačních plateb, což jsou pravidelné měsíční platby za každého registrovaného pacienta. Na takovém růstu se podle Šonky ale nedohodli. To, o kolik v příštím roce platby vzrostou, zástupci ani jedné ze stran neupřesnili. Podle Šonky je to součástí gentlemanské dohody. „Domluvili jsme se, padlo konkrétní číslo pro 2017 a příslib nárůstu do dalších let," uvedl Šonka.

Podle náměstka Philippa se obě strany dohodly rovněž na posílení kompetencí praktických lékařů a odstranění některých preskripčních omezení, tedy omezení předepisování léků. „Úhrady porostou srovnatelně jako v jiných segmentech zdravotní péče, detaily budou upřesněny v úhradové vyhlášce. Kompetence praktiků budou dále projednány a deklarovány v příslušných dokumentech ministerstva zdravotnictví, a to zejména v oblasti předoperačních vyšetření. Se zdravotními pojišťovnami zahájíme revizi preskripčních omezení praktických lékařů," uvedl Philipp.

Šonka výsledek označil za kompromis, který je pro Sdružení praktických lékařů přijatelný. „Důvody pro protestní akci, která byla plánována na 21. září, v tento okamžik pominuly," dodal Šonka.

Praktičtí lékaři, které podpořila Česká lékařská komora, při svých požadavcích argumentovali mimo jiné tím, že nemocnice dostanou peníze na desetiprocentní růst platů, ale ambulance se zatím přidání nedočkaly. Naopak proti požadavkům a některým argumentům praktiků se postavily jak nemocnice, tak zdravotní pojišťovny. Podle nemocnic už tak vytížený nemocniční personál musí v mnoha případech zastupovat za péči, která je v kompetenci praktických lékařů. Také ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který se dnešního jednání nezúčastnil, už dříve zdůrazňoval, že je nutné řešit hlavně problémy nemocnic, které se potýkají s nedostatkem personálu.