Z osmnácti tisíc vězňů v České republice pracuje asi polovina, Jihomoravský kraj tedy v tomto ohledu nemá nejhorší čísla. „Během zimy je zaměstnanost nižší, ale i tak ke konci roku třeba ve Znojmě pracovalo přes sto čtyřicet vězňů z práceschopných 164 lidí. To dělá osmasedmdesát procent," zhodnotil mluvčí Vězeňské služby Robert Blanda.

vězni v práci
- Brno: zaměstnanost 82,5 % (104 zaměstnaných vězňů, 0 vzdělávaných vězňů, 126 vězňů schopných pracovat, celkem vězňů: 250)

- Břeclav: zaměstnanost 78,1 % (68 zaměstnaných vězňů, 0 vzdělávaných vězňů, 87 vězňů schopných pracovat, celkem vězňů: 163)

- Kuřim: zaměstnanost 63,5 % (295 zaměstnaných vězňů, 48 vzdělávaných vězňů, 519 vězňů schopných pracovat, celkem vězňů: 584)

- Znojmo: zaměstnanost 87,8 % (144 zaměstnaných vězňů, 20 vzdělávaných vězňů, 164 vězňů schopných pracovat, celkem vězňů: 193)

Zdroj: Vězeňská služba ČR

Odsouzení v kraji pracují většinou uvnitř zařízení jako kuchaři, elektrikáři, skladníci, zedníci či uklízeči nebo pro firmy, které si vězně najmou. „Vyráběli jsme různé komponenty, například pro automobilový průmysl. To, že jsem byl zaměstnaný, mi pomáhalo přečkat ten rok za mřížemi," uvedl jeden z bývalých odsouzených, který si nepřál uveřejnit jméno.

V kuřimské věznici v současné době pracuje 185 vězňů za výplatu, dalších 108 mají zaměstnání jako součást terapie. Se současnými 584 odsouzenými tak jde o třiašedesátiprocentní zaměstnanost. „Je to ale maximální počet. Halu máme úplně zaplněnou firmami," uvedl mluvčí věznice v Kuřimi na Brněnsku Milan Novotný.

Řešením by mohla být práce pro firmy mimo vězeňský areál. „Na to ale nemáme dostatečný rozpočet ani personál. Zájem od firem by přitom byl," dodal Novotný.

Zájem převyšuje nabídku také ve vazební věznici v brněnských Bohunicích. „Vězni zařazení v celách s dozorem pracují hlavně na chodu věznice, ale jezdí také do pekárny. Ti s ostrahou jsou pak vyškolení jako sanitáři a pracují ve vězeňské nemocnici," řekla mluvčí brněnské vazební věznice Dana Krejčířová.

Vězení v kraji se věnují také vzdělávání. V té kuřimské funguje učiliště už třetím rokem. „V současnosti je již osmnáct vězňů ve druhém ročníku oboru kuchař-číšník a dalších osmnáct v prvním ročníku," uvedl Novotný.

Že je práce pro vězně prospěšná, potvrzuje i brněnský psycholog Jiří Brančík. „Vězeňští psychologové by ale měli spíš do určité míry odhadnout typ lidí, kterým by tato činnost mohla pomoci začlenit se po skončení trestu do společnosti. Podle mě by jich bylo ale malé procento. Nemyslím si, že mají nápravná zařízení ve velké většině i nápravný efekt," zdůraznil Brančík s tím, že odsouzení vnímají často pobyt za mřížemi pouze jako trest, nikoliv příležitost začít znovu.