V Brně společnost zaznamenala už několik případů. „Opakovaně se k nám dostávají zprávy o popelářích, kteří chodí v předvánočním období po ulicích a vybírají peníze. Rádi bychom upozornili, že se nejedná o naše zaměstnance," řekl ředitel společnosti Jiří Kratochvil a dodal, že takové obchůzky a výběry popeláři mají zakázané a případné porušení vedení postihuje.

Vybírají si ty starší

Podle mluvčí firmy Sako Martina Drozda využívají šejdíři zvyklost, která už v České republice zanikla. „Popeláři obcházeli před Vánocemi domácnosti a dostávali od lidí peníze. A právě na to se nechá spousta starších Brňanů nachytat," podotkl. Zvyk znali lidé ještě před revolucí. „Po převratu rychle skončil. Pamatuji si ale, že popeláři chodili a přáli hezké Vánoce a za odměnu jsme jim dávali kořalku nebo peníze, které jsme položili na noviny na koš s odpadky," zavzpomínal například Milan Bárta z brněnských Kníniček.

Odměny popelářům vycházejí podle etnografky Jany Polákové z Moravského zemského muzea z dávné tradice. „Vždycky platilo, že se na Vánoce pracovníci odměňují. Tyto odměny dostávali pastýři nebo i ponocní. Já si pamatuji, že někteří lidé dávali v devadesátých letech popelářům peníze například v Kohoutovicích," objasnila Poláková. Zvyklost ale postupně vymizela.

Při zlodějském triku, který ji má připomínat, zatím policisté nikoho nechytili. „Píšou nám lidé. Někteří z našich zaměstnanců mají dokonce s podvodníky osobní zkušenost. Jak ale budeme postupovat dále, zatím nevíme," popsal Drozd.

Podvodníky v popelářském stejnokroji lze zatím ale potkat zřejmě jen v Brně, další města tyto případy neevidují. „O tom slyším poprvé, nic takového jsme nezaznamenali," řekl Ivo Zbořil, jednatel společnosti Tespra, která sváží odpad v Hodoníně.

Všímaví lidé

Právě období kolem Vánoc a Nového roku je pro zloděje a podvodníky ideální. Kromě falešných popelářů mohou Jihomoravané v ulicích narazit i na nepravé koledníky. „Loni ve Velkých Bílovicích nám lidé nahlásili skupinu falešných tříkrálových koledníků. Naštěstí jsme zareagovali rychle a na místo poslali policisty, což podvodníky vyděsilo a na místo se už nevrátili," podělila se o zkušenost mluvčí Charity Diana Tuyet Lan Kosinová. Právě Charita sbírku organizuje.

Policisté proto zasahují jen výjimečně. „Pamatuji si na případ cizinců, kteří se pokoušeli vybírat peníze na smyšlenou charitativní akci. Řešili jsme jej ve spolupráci s cizineckou policií. Letos jsme pár oznámení prověřovali, ale vždy bylo vše v pořádku," řekl mluvčí hodonínských strážníků Jindřich Vašíček.

Pravé koledníky a výběrčí sbírek lidé poznají jednoduše. „Tři králové mají průkazku s číslem a kasičku s pečetí od příslušného městského úřadu. Pokladnička má logo charity," dodala Kosinová.