Kosmické inženýry začne technika vychovávat od podzimního semestru. „Člověk musí objevovat nové věci, ať už je to vesmír nebo oceány. Vezměte si třeba Muska, který se snaží dostat lidstvo na Mars a zvýšit naše šance na přežití. Poptávka po systémových inženýrech s vědomostmi z oblasti kosmického průmyslu roste. Proto jsme se rozhodli program založit,“ vysvětlil garant programu Tomáš Götthans.

Dobývání vesmíru člověkem připomíná výstava Technického muzea v Brně s názvem Pozvali nás všechny do vesmíru.
Dobývali vesmír. Podpisy i otisky kosmonautů si lidé prohlédnou v Brně

Na vzniku a podobě studia se podílela řada společností z praxe. Například Evropská vesmírná agentura, Výzkumný a zkušební letecký ústav, brněnská hvězdárna nebo SAB Aerospace, jejíž zakladatel má s českým vesmírným průmyslem ty nejvyšší ambice. „Chci z republiky udělat v oboru leadra,“ řekl již dříve ředitel firmy Petr Kapoun.

Program nese název Space Applications a vyučovat se bude pouze v anglickém jazyce. Podle našeho názoru nemá smysl v tomto oboru zvažovat studium v jiném jazyce, než je angličtina, na které je vesmírný průmysl postavený. Budoucí absolventi tak snadno najdou uplatnění kdekoliv ve světě,“ doplnil Götthans.

Brněnští vědci zkoumají smrtelné paprsky z vesmíru.
Brněnští vědci zkoumají smrtelné paprsky z vesmíru, spolupracují s Elonem Muskem

Program je nyní určen jako navazující magisterský pro absolventy bakalářského studia. Zájemci musí projít testem z elektrotechniky, matematiky, fyziky a informatiky spolu s krátkým pohovorem v angličtině.

Přihlášky do prvního studijního programu pro kosmický průmysl je možné podávat do konce března 2022.