Dívky a ženy, které mnohdy postávají těsně u silnice, rozptylují svou přítomností projíždějící řidiče. „Kdo o nich ví, ten se je snaží ignorovat. Horší to může být v případě řidičů, kteří s jejich existencí v těchto místech nepočítají. Ženy už nestopují jako dříve, ale jen tak se prochází a někdy pošlou projíždějícímu nenápadné gesto. Může to vypadat i tak, že potřebují pomoc. Řidič na to reaguje, zpomalí, sleduje tuto ženu a přestává být soustředěný na řízení a provoz,“ uvedl jeden z řidičů Radek Myslík.

Policie o prostitutkách dobře ví. U silnice pracují již dlouhé roky. Dostat je odsud se však nedaří. „Právě tento týden budeme mít kvůli tomuto problému jednání s představiteli Chvalovic. O výsledku jednání budeme informovat příští týden,“ naznačila policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Policie před časem pokutovala prostitutky třeba za to, že se potmě u silnice pohybovaly bez reflexních prvků. Z ulic Chvalovic i Znojma je dostaly obecní vyhlášky, v případě Chvalovic pak najatá bezpečnostní agentura. Jejich muži v reflexních vestách prostitutkám kšefty kazili.

Jako letitý a téměř neřešitelný problém vidí práci prostitutek u silnice zastupitelka Chvalovic Jana Pekárková. „Ty ženy jsou chudáci. Postávají u větrolamu, často se pohybují u vinohradů. Podle informací, které mám od pana starosty, končily dosavadní pokusy o řešení situace neúspěchem. Obávám se, že dokud bude po jejich službách poptávka, budou u silnic postávat,“ myslí si Pekárková.

Podle ní je s podivem, že se kvůli těmto ženám nestala zatím vážnější dopravní nehoda. „Když třeba začne auto, jehož řidič má o tyto služby zájem, prudce brzdit,“ dodala obyvatelka Chvalovic.

Obci se podle slov zastupitelky podařilo tyto ženy a dívky vytlačit přímo z vesnice. „Problém se jen přesunul jinam. Teď operují na benzínce za obcí a u silnice,“ zakončila Pekárková.

Znojemský podnikatel v cestovním ruchu Lukáš David tvrdí, že přítomnost prodejných žen dělá problém i podnikatelům. „Tato nejhorší forma prostituce nedělá naší zemi dobrý obrázek. Nám to moc uškodilo, když jsme pořádali třeba týdenní akce v Hotelu Savannah. Naši obchodní partneři se zděsili,“ konstatoval David.

Pohyb prostitutek může být nebezpečný jak pro ně samotné, tak pro řidiče. „U silnice první třídy nesmí řidič vůbec zastavit. Pokud ale odbočí na účelovou komunikaci, pak je to v pořádku. Jenže mohou vznikat kolizní situace. Když jejich klient brzdí, mohou se vytvářet kolony a kolizní situace třeba při předjíždění vznikající kolony,“ naznačil odborník na dopravu Marek Neuschl.