Lidé z asi čtyřtisícové obce jsou v šoku. O tom, co přesně se stalo, se jen dohadují. Redaktoři Deníku nejprve oslovili pohřební služby, které na Hodonínsku působí. „Do Ratíškovic ale jezdí třeba i Brňáci a Břeclaváci. Když někdo zemře v Brně, převáží ho pohřební služba z Brna. To by byl průšvih, kdyby se to stalo," sdělil provozovatel Pohřební služby Pieta Hodonín Jaroslav Bauer.

Jenže podle radnice právě ona všechno zařizovala. „Došlo k velkému pochybení a obec tomu nemohla nijak předejít. Pohřeb zajišťovala hodonínská Pieta," uvedla starostka Ratíškovic Anna Hubáčková.

pohřební zákon
Přestupku se dopustí ten, kdo zachází s lidskými pozůstatky způsobem dotýkajícím se důstojnosti zemřelého nebo mravního cítění pozůstalých. Hrozí mu pokuta až padesát tisíc korun.

Ani při opakovaném dotazu Bauer do situace světlo nevnesl. „Já se k tomu vůbec nemusím vyjadřovat. To je věc rodiny a nás. Osobně o ničem nevím. Proč bych měl něco vysvětlovat, co já jsem udělal ve svojí firmě? Mě nějaká média nezajímají," odpověděl Bauer.

Policie se událostí nezabývá. Zatím se na ni nikdo neobrátil. „Nejedná se o trestně-právní problematiku. Je to spíše pochybení nebo přestupek zákona o pohřebnictví," uvedla krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Do vyšetřování případu se chce zapojit i Asociace pohřebních služeb. „Když zjistíme jakékoliv pochybení, případ předáme státnímu zástupci. Zákon o pohřebnictví hovoří jasně a je na něj navázaná spousta dalších zákonů. Pohřební služba zodpovídá za nebožtíka od okamžiku, kdy si ho převezme. A je za něj trestněprávně odpovědná," dodal předseda asociace Jaroslav Mangl.

Případy se záměnou zemřelých jsou na Hodonínsku ojedinělé. „Jednou se mi to stalo, ale včas jsem výměně zabránil. Zjistil jsem to naštěstí ještě před pohřbem," prozradil majitel jedné z pohřebních firem z Hodonínska, který chtěl zůstat v anonymitě.

Zároveň upozornil, že kdyby se situace opakovala, snažil by se s pozůstalými domluvit na odškodnění.