Jak uvedla vedoucí personálního odboru krajského policejního ředitelství Lenka Jenková, stavy strážců zákona letos posílilo devět nových policistů. „Chybí jich ale ještě 129. Do civilního života loni odešlo šestaosmdesát našich kolegů,“ uvedla s tím, že roku 2018 nastoupilo do služebního poměru 130 nových policistů.

Pořadí podle volných míst vede Brněnsko následované Vyškovskem a Břeclavskem. Posily hledají ale také v Blansku, Znojmě a Hodoníně. „Přednostně doplňujeme základní útvary. Uplatnění najdou uchazeči také u cizinecké policie a služby dopravní policie v celém kraji,“ doplnila Jenková.

Těžká služba

V současnosti jedná o přijetí s pětapadesáti uchazeči. „Podstavy jsou na některých lokálních oddělení, kde je takzvaná služba na chodníku poměrně těžká. Další policisté jsou potřeba na specializovaných odděleních, která se zabývají hospodářskou nebo kybernetickou kriminalitou,“ přiblížil odborník na bezpečnostní politiku z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš.

Na druhé straně poukázal na nevděčnost pouliční služby z hlediska rodinného života i ohodnocení. „A specializované útvary jsou málo atraktivní pro vysokoškoláky. Musí absolvovat povinné kolečko a vstupní policejní školu,“ upozornil Mareš.

Tomáš Zahálka nosí kilt už pět let. V tradiční skotské sukni chodí do práce i sportuje.
Chlap v sukni? Neřeším to, říká Tomáš Zahálka. V sukni běhá i maratony

Jeho slova potvrdil Petr Novotný z Blanenska, který si před časem práci u policie zkusil. V uniformě však vydržel jen několik měsíců. „Myslel jsem si, že jako vysokoškolák budu časem dělat kvalifikovanější práci. Začínat na ulici mi nevadilo, ale pak jsem zjistil, že postup dál je v dohledné době nereálný,“ poznamenal. Nejvíc ho prý odradil nízký plat, řada neplacených přesčasů a také byrokracie. „Na druhou stranu mi to otevřelo oči. Přišel jsem o řadu iluzí,“ dodal muž.

Jak však uvedla Jenková, třeba letošní aktuální plat začínajícího policisty na Brněnsku po základní odborné přípravě přesáhl třicet tisíc korun hrubého. Přesto Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitment vidí právě mzdu jako hlavní důvod pro nedostatek zájemců. „O policistech často slýcháme, že jsou srdcaři a tuto práci nedělají pouze pro peníze. Nicméně i srdcaři dají přednost vyšší mzdě,“ domnívá se Součková.

Jinde vidí problém penzista František Vaďura, který u dopravní policie na Hodonínsku pracoval pětatřicet let. „Mladí dnes nejsou zvyklí, že jim bude někdo velet a rozkazovat. Spousta z nich navíc nezvládne fyzické a psychické testy,“ řekl.
Částečně to potvrdil šéf krajského policejního ředitelství Leoš Tržil. „Uchazeči se hlásí, ale pro hodně z nich jsou problém psychologické testy,“ podotkl.

Bobři na brněnské přehradě.
OBRAZEM: Okousané stromy. Na brněnské přehradě se rozmnožili bobři