Nejen, že archeologové objevili pozůstatky dvou raně středověkých kostelů, na jejichž základech vyrostl současný kostel. A díky dochovanému dřevěnému výklenku ve zdi zjistili, že byl postavený v druhé polovině třináctého století. Ohromil je ale nález mnohem významnější. „Už první sondy a geofyzikální průzkum ukázal, že se pod úrovní podlahy rýsují nejen základy předchozích kostelů, ale také kruhová stavba obřích rozměrů. Kamenné zdivo později ukázalo, že má v průměru třináct a půl metru. Její datování jsme určili do poloviny jedenáctého století. Přesné určení ještě analyzujeme, jedenácté století je ale jistota,“ přiblížil vedoucí průzkumu ze společnosti Archaia Brno Václav Kolařík.

Ve Znojmě roste šedesát nových bytů v městské části Přímětice.
Hlad po bydlení ve Znojmě chvíli utiší šedesát nových bytů, podívejte se

Stářím a hlavně velikostí nemá podle něj v republice rotunda srovnání. „Významem je srovnatelná snad jen s rotundou u svatého Víta v Praze, ta je ale starší. Jiné nemají takové rozměry jako znojemská,“ přirovnával význam objevu Kolařík.

Podle Bohuslava Klímy, který se v tamním Muzeu Velké Moravy zabývá historickým výzkumem už téměř čtyři desítky let, se jedná o unikátní nález. „Doplňuje mezeru, kterou jsme doposud měli mezi nálezy z třináctého a devátého století. Tento zásadní objev rotundy dokládá, že Znojmo bylo vždy významné církevní centrum,“ doplnil Klíma.

Rozcestníky v Hrušovanech nad Jevišovkou
Kudy do Austrálie, do Dobszyc i jinam. Vtipné rozcestníky na Znojemsku baví

Úspěchu výzkumu paradoxně nahrála doba izolace v covidu. „Původně jsme chtěli jen běžný výzkum, díky covidu jsme ale získali čas a mohli zakopat hlouběji. A objevit toto velké tajemství,“ poukázal Pavel Vlk brněnského biskupství, jež objekt spravuje.

Nálezy vnímá jako impuls pro další práci. „Chceme historickým památkám vrátit život a tyto nálezy nás vybízí ke kreativitě a úctě,“ dodal Vlk.

Unikátní průřez historií kostela svatého Hippolyta mohou o víkendu spatřit i zájemci a příznivci historie. Archeologové pro ně chystají mimořádné prohlídky vykopávek v neděli odpoledne od dvou do čtyř hodin odpoledne. Poté zdokumentované nálezy opět zasypou a další výzkum ponechají příštím generacím. „Pracujeme na 3D modelech na nichž zájemci objevy uvidí, rádi bychom vytvořili i virtuální modely staveb, aby si lidé mohli představit, jak vypadaly,“ ujistil Vlk.

Několik tisíc kusů granátů a pancéřových pěstí našli dělníci při výkopových pracích na Znojemsku.
Nález tisíců granátů na Znojemsku: podívejte se na video, jak je odpalovali

Pod chrámovou lodí kostela mohou nyní návštěvníci vidět nejen hroby někdejších kněží. Z některých odkrytých vrstev trčí i jejich staleté kosti. V hlubokých výkopech nalezli archeologové i řadu původních předmětů, zlatý kříž z třináctého století, ozdoby i keramiku. „Tohle je úlomek takzvaného drtidla, předchůdce hmoždíře. Pochází z římské doby, to je důkaz, že tu byli i Římané,“ pozval zájemce na víkendový výlet do dávné historie na znojemském Hradišti Václav Kolařík.