Zaměstnanci na jižní Moravě dostávají druhou nejvyšší výplatu z České republiky. Podle průzkumu serveru Platy.cz mají hrubou měsíční mzdu průměrně necelých pětadvacet tisíc korun. Tato částka ale nedosahuje na úroveň průměrné mzdy v republice. Celková čísla navyšují lidé, kteří vydělávají v Praze. Jejich průměrný plat je necelých dvaatřicet tisíc korun.

Analytik Jiří Šimara ze společnosti Cyrrus upozorňuje, že v Praze žije hodně bohatých lidí. „Kdyby se místo průměru počítal medián, což je hodnota, která se vyskytuje nejčastěji, vyšly by výsledky jinak," podotkl Šimara.

Odhaduje, že nejobvyklejší částka na výplatní pásce Pražanů je pětadvacet tisíc korun. „Větší platy v hlavním městě jsou obvyklé, jsou tam vyšší náklady na život," sdělil Lubomír Valenta ze serveru Platy.cz. Podle Šimary to není pravda. Uznává, že obyvatelé hlavního města zaplatí víc za bydlení, ale ostatní výdaje jsou podle něj podobné jako ve zbytku země. Například za měsíční předplatní jízdenku na hromadnou dopravu zaplatí obyvatelé obou měst stejnou částku 550 korun.

Dražší potraviny

Z údajů Českého statistického úřadu, který srovnával ceny potravin letos v dubnu, vyplývá, že z pětadvaceti sledovaných základních potravin jich je osmnáct v Jihomoravském kraji dražších. Největší rozdíl je u rostlinného másla. V Praze je levnější až o osmnáct korun.

Na výši platů má vliv i nezaměstnanost. Na konci minulého roku bylo nezaměstnaných na jihu Moravy osm procent. V hlavním městě je nezaměstnanost o pět procent nižší. „Je logické, že když je mezi uchazeči o práci větší konkurence, mohou jim zaměstnavatelé nabídnout nižší platy," podotkl Šimara.

Aktuální údaje o nezaměstnanosti zveřejní úředníci dnes. „Očekáváme pokles nezaměstnanosti na Břeclavsku, Hodonínsku a Znojemsku. V těchto regionech je větší podíl sezonních prací," sdělil ředitel brněnské pobočky úřadu práce Jan Marek.

Rozdíly v tisících

Stejně jako Praha navyšuje republikový průměr, tak i Brno zvyšuje průměr v kraji. Například úřednice v Jevišovicích na Znojemsku si za měsíc vydělá dvaadvacet tisíc korun. Její kolegyně, která na úřadu pracuje v Brně, na výplatní pásce najde o dva tisíce víc.

Podle šetření Českého statistického úřadu minulý rok Jihomoravané měli průměrnou hrubou mzdu zhruba třiadvacet tisíc a pět set korun. Výsledky tohoto průzkumu se trochu odlišují od údajů serveru Platy.cz. „Údaje získáváme od zaměstnavatelů," sdělila Milada Jonášová z brněnské pobočky Českého statistického úřadu. Na stránkách Platy.cz vyplňují údaje zaměstnanci.

Kolik si vydělávají lidé na jižní Moravě.

Byt v Praze? O půl milionu dražší

Jižní Morava - Máme sice nejvyšší platy z České republiky, ale v Praze je všechno drahé. Hlavně bydlení, stěžují si obyvatelé hlavního města. Ceny bytů se šplhají nahoru ale právě kvůli vysokým mzdám. „V Praze jsou drahé, protože lidé si je mohou dovolit," tvrdí Radek Hajtol z realitní kanceláře Dumrealit.cz Full service.

Například nájemné za průměrný dvoupokojový byt v Brně je měsíčně devět tisíc korun. „Za nezrekonstruovaný byt v paneláku se mi to už zdá hodně," řekla Tereza Prosecká z Brna. Podle Hajtola v Praze za nájem v podobném bytě lidé zaplatí o čtyři tisíce víc. Naopak obchodní ředitel Maxima Reality Otakar Schuma tvrdí, že i Pražané za dvoupokojový byt dají devět tisíc korun. „Samozřejmě se to liší podle lokality a kvality bydlení," podotkl Schuma.

Rozdíly v cenách jsou i při koupi bytu. Například za dvoupokojový v panelovém domě v Praze dají lidé o půl milionu víc než v Brně. Za byt k rekonstrukci Brňané zaplatí kolem milionu sedmi set tisíc korun. Pražany stejné bydlení stojí přibližně dva miliony dvě stě tisíc korun. Ale částka se může vyšplhat až ke třem milionům.

V ostatních jihomoravských regionech mimo Brno lidé dají za bydlení méně peněz. „Odhaduji, že může být levnější o dvacet až třicet procent oproti Brnu," sdělil obchodní ředitel realitní společnosti Gaute Dušan Přikryl.

Nejdražší nemovitosti jsou kromě hlavního města také v jižních Čechách. „Za cenu bytu v centru Českých Budějovic se dá koupit byt v širším centru Prahy. Přitom kupní síla i zaměstnanost je tam mnohem horší," podotkl Hajtol.

Nejvíc láká Rakousko a Německo

Jižní Morava - Mnohonásobně vyšší platy jsou důvodem, proč Jihomoravané hledají práci v zahraničí. Největší boj je o zaměstnání v Rakousku a v Německu. „Na jednu pracovní nabídku z Rakouska zareaguje v průměru pětadvacet uchazečů. Na místo v Německu je to pokaždé asi dvacet lidí," uvedla Lucia Burianova z pracovního portálu Profesia.cz.

Přitažlivost těchto dvou zemí potvrdil i Jiří Fukan z brněnského úřadu práce. „Významně se projevilo, že před rokem otevřely svůj pracovní trh. Skončila spousta bariér, které práci za hranicemi ztěžovaly, hlavně složitá administrativa," poznamenal Fukan a dodal, že Jihomoravané také často cestují za prací do Anglie.

Do Velké Británie se nedávno vydal i Jan Komínek z Blanska. „Pracoval jsem jako mechanik elektronik a také v pneuservisu za skoro třicet tisíc korun čistého měsíčně. Teď jsem nezaměstnaný a hledám si práci v Česku. Chci se vrátit do Anglie. Za stejnou práci jako tady tam dostanu mnohem víc," řekl Komínek.

Podle údajů Evropského portálu pracovní mobility Eures je v současnosti největší sháňka po kvalifikovaných řemeslnících. V inzerátech se opakují nabídky pro tesaře, lakýrníky, instalatéry nebo bagristy. Západní země se také dlouhodobě potýkají s nedostatkem zdravotnického personálu a zaměstnanců pohostinství.

Jihomoravané se zajímají spíše o profese s nízkou kvalifikací. „Zatímco na jednu nabídku na pomocného zaměstnance zareaguje v průměru asi osmnáct uchazečů, o manažerské místo se hlásí jen tři lidé," dodala Burianova. Podle ní se do zahraničí příliš nehrnou uchazeči ze strojírenství, energetiky nebo informatiky.

KATEŘINA FOLTÁNKOVÁ A REPORTÉŘI ROVNOSTI