Třídenní festival tradičně do města pod Pálavou přiláká desítky tisíc lidí z celé republiky i zahraničí. „Atmosféra Pálavského vinobraní je neskutečná. Miluji to tady. Už jsem na místě. Tradičně začínáme výstupem na Svatý kopeček, pak se podíváme do hrobky na náměstí a navštívíme výstavu vín na zámku. Ochutnáme také víno u obřího sudu. Těšíme se na kulturní vystoupení, kterých je tu nepočítaně a doslova na každém rohu. A také na historický průvod," řekla v pátek krátce po poledni Deníku Rovnost Jiřina Piňosová z Prostějova.

Souběžně se slavnostním zahájením vinobraní začne na mikulovském zámku Národní soutěž vín mikulovské podoblasti. A bude co ochutnávat. „Návštěvníci si na zámku koupí degustační bločky, které vymění za vybrané vzorky vín. Těch bude letos v Mikulově na Pálavském vinobraní úctyhodných 655, je tedy z čeho vybírat a každý si najde to své,“ informovala ředitelka akce Petra Eliášová.

Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek

Návštěvníci zámku si mohou kromě lahodného vína dopřát také komentované prohlídky. V zámecké zahradě se pak mohou zapojit do dobrovolného projektu 450 ml Naděje a pomoci sedmiletému Matějovi ze Zlína, který hledá vhodného dárce kostní dřeně.

V sobotu přijede na mikulovské náměstí historický průvod s králem Václavem IV. a královnou v podání známé herečky Chantal Poullain. Součástí programu jsou také kejklířská vystoupení, přehlídky kostýmů, doprovodné programy pro děti i dospělé.

Zdroj: archiv Deníku

Na scéně v mikulovském amfiteátru pak vystoupí řada známých hudebníků a kapel. No Name, Jelen, Čechomor, Katarína Knechtová, Anna K., Slza a desítky dalších účinkujících. „Každá věková kategorie si určitě najde to své. V programu jsou i spousty cimbálových a folklórních vystoupení. Kromě známých hudebních jmen však do města pod Pálavou zavítají také vzácní hosté, aby diskutovali s širokou veřejností na témata spojená s vínem a vinařskou kulturou v jejich oborech, konkrétně jde o kardiochirurga Jana Pirka, pianistu Ivo Kahánka, architekta Václava Hlaváčka a uměleckého skláře Jiřího Pačínka,“ dodala Petra Eliášová ze společnosti Mikulovská rozvojová, která akci pořádá.

Nostalgický vlak z Břeclavi do Lednice.
Nostalgie na kolejích. Sezonu na trati z Břeclavi do Lednice zakončí parní vlaky

V Mikulově pro návštěvníky vinobraní vyhradili několik parkovišť a k dispozici bude zdarma kyvadlová autobusová doprava. Ta zajistí spojení na nádraží, náměstí i amfiteátr. Novinkou je pak sjednaná taxi služba s předem pevně danou cenou.

Program Pálavského vinobraní je k dispozici ZDE.

Znojemské historické vinobraní

Největší kulturní akce roku začíná v pátek také ve Znojmě. Třídenní Znojemské historické vinobraní láká podobně jako Mikulov na dobový průvod městem, řadu vystoupení a skvělé víno. Letošní ročník je ve znamení tří zásadních novinek. V roli královny Elišky Přemyslovny se poprvé představí herečka, znojemská rodačka Marta Dancingerová. Po více jak třiceti letech předává Václav Beran pomyslné režisérské žezlo Šárce Charvátové, kterou návštěvníci dosud znali právě jako královnu historického průvodu.

Zdroj: Martin Moštěk

Příchozí si užijí i adrenalinovou podívanou. „Třetí novinka patří do historického programu. Před zraky návštěvníků přejdou profesionální provazochodci prostor zvaný Jáma mezi kostelem svatého Mikuláše a rotundou svaté Kateřiny v délce bezmála sto dvaceti metrů. Je to další programový bod, který bude pro návštěvníky opravdu unikátní. Vedle rytířských turnajů a ohňových show dodá na dalších adrenalinových zážitcích,“ sdělil František Koudela, ředitel Znojemské Besedy, hlavního pořadatele vinobraní.

Podrobný program Znojemského historického vinobraní najdou zájemci ZDE.

Zdroj: DENÍK/Jiří Kosík

V kraji vyhlášené vinobraní se koná v sobotu také ve Strážnici na Hodonínsku. S krojovaným průvodem, tradičním jarmarkem i folklorními vystoupeními.

Vinobraní na jihu Moravy

Pálavské vinobraní

Kdy: od pátku 8. září do neděle 10. září

Kde: Mikulov, náměstí, amfiteátr, zámek

Za kolik: vstupné na místě - jednodenní od 300 korun, permanentka 1200 korun

Proč přijít: Pálavské vinobraní se pravidelně koná druhý zářijový víkend a ani letos tomu nebude jinak. Na milovníky vybraných kulinářských lahůdek, dobrého pití a kultury čekají tři dny bujarého veselí s pestrým programem. Kromě tradičního folkloru nabízí organizátoři koncerty populárních kapel i zpěvaček. Vystoupí například Jelen, Slza, Katarína Knechtová nebo Anna K. Na Pálavském vinobraní nebude chybět ani výstava Národní soutěže vín Mikulovské vinařské podoblasti, vinařská tržnice ani stánky s burčákem.

Zdroj: Youtube

Strážnické vinobraní

Kdy: sobota 9. září od 10.00

Kde: Strážnice, náměstí Svobody

Proč přijít: Ve Strážnici bude veselo. V sobotu 9. září se zde uskuteční nejvýznamnější slavnosti s krojovaným průvodem, tradičním jarmarkem i folklorními vystoupeními. Nebude chybět také živá hudba a sudy dobrého vína a burčáku. Strážnické vinobraní je nejvýznamnější slavností nejen města Strážnice, ale i širokého kraje. „Každoročně svou láskyplnou péči kolem révy vinné úročíme slávou velikou. Připijme na zdar jejím, na radost a veselost toliko s ní spojenou," doplňují pořadatelé.

Znojemské historické vinobraní

Kdy: od pátku 8. září do neděle 10. září

Kde: Znojmo

Za kolik: na místě od 450 korun

Proč přijít: Opět po roce ovládne Znojmo největší svátek vína. Na historickém vinobraní budou davy poddaných krále Jana Lucemburského vítat vznešeného panovníka, oslavovat jiskřivé víno, lahodný burčák a veselit se při hudbě v ulicích a mázhauzech. Návštěvníci tak budou mít možnost prožít jedinečnou historickou slavnost, která se koná od pátku 8. září do neděle 10. září. Slavnosti přinesou také velkolepou kostýmovanou podívanou a hudební i taneční vystoupení. Zahraje a zazpívá Pokáč, Mirai, Dalibor Janda nebo třeba Aneta Langerová.