„Ptáci měli vyvrácenou hlavu a zatažené drápy. To patří mezi symptomy otravy. Našli jsme také mrtvý hmyz, který je typický při použití jedovatého karbofuranu,“ okomentoval ornitolog Gašpar Čamlík.

Případem se dále zabývají policisté. "Čekáme na pitvu, abychom zjistili, co přesně bylo příčinou uhynutí," dodala policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Pracovníci CHKO Pálava našli dalšího otráveného luňáka červeného.
Ředitel zoo upozornil na otravu luňáka. Přibyla zřejmě další

Nejedná se o ojedinělý případ v kraji. Na začátku dubna někdo otrávil tři ohrožené luňáky červené na Břeclavsku. Jeden z nich měl štěstí. Přiotráveného, ale ještě živého jej našla turistka, která o nálezu informovala správce Chráněné krajinné oblasti Pálava.

"Bylo nutné urychleně podat protijed atropin a dopravit luňáka do záchranné stanice. Díky včasnému zásahu a následné kvalitně poskytnuté péči v Záchranné stanici pro dravé ptáky Rajhrad zvíře přežilo. Před vypuštěním do volné přírody pták dostal vysílačku, která slouží k monitoringu jeho pohybu a k odhalení případného nebezpečí,“ popsala psovodka Klára Hlubocká, která se v terénu specializuje na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí.

Podle ornitologů jižní Morava dlouhodobě v tomto směru patří k problematickým oblastem.

Ilustrační foto.
Měsíc do otevření škol: chaos a nejistota. Víme málo, stěžují si rodiče i školy