Za dobrý příklad považuje Fajman opravu bývalého dolu Kukla v Oslavanech na Brněnsku. „Dnes slouží lidem jako muzeum, centrum pohybu, společenský prostor a vyhlídková věž," uvedl památkář.

Zároveň ale dodal, že například s Ostravskem se jižní Morava v péči o staré průmyslové budovy a jejich okolí srovnávat nemůže. Některé už nenávratně zmizely. „Třeba velká část objektů původní strojírny Vaňkovka v Brně je zničená. Čeká nás stržení budov bývalé Vlněny u hlavního nádraží, které se i přes snahu našeho ústavu nedočkaly prohlášení za kulturní památku," vyjmenoval příklady Fajman. Poukázal i na demolice cukrovarů ve Slavkově u Brna, Vyškově i Hodoníně a důlních areálů v rosicko-oslavanské pánvi na Brněnsku.

Zmařené plány

Právě označení za památku chrání od podobného osudu Pivovar Velké Němčice na Břeclavsku. Areál ze šestnáctého století ale chátrá. „Před osmi lety jsem měl jako nový zastupitel s touto budovou určitý záměr, bavili jsme se o rekonstrukci, minipivovaru, prostoru pro ubytování a pivnici," řekl starosta Velkých Němčic František Smetana.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových přes protesty vedení obce pivovar prodal soukromníkovi. „Ten zpevnil zdi budovy kovovými tyčemi. Další změny ale nepřišly," konstatoval starosta.

Chátrání postihlo také areál bývalých Adamovských strojíren na Blanensku. Firma se od revoluce potýkala s problémy s penězi. V roce 2009 zastavila výrobu a vstoupila do likvidace.

Areál si podle Fajmana zaslouží památkovou ochranu. Jenže ho postupně obsadily nové firmy. „To, že je nyní bývalý Adast z větší části zaplněný, vnímám pozitivně. I když nejde o stovky nových pracovních míst ale desítky, tak je to alespoň nějaký posun. Noví majitelé navíc investují do oprav," podotkl starosta Adamova Roman Pilát. Jak opravy zasáhnou do původní podoby slavných strojíren, ale bez památkové ochrany není jasné.

Naopak zřetelně se jeví budoucnost areálu brněnské Zbrojovky. Do několika let v něm má bydlet přes deset tisíc lidí. Další tisíce Brňanů tam najdou práci. Místo chátrajících hal plánuje společnost J&T Real Estate z areálu udělat novou pulzující část Brna. Na téměř třiadvaceti hektarech by tak měly vzniknout nové budovy. Staré nechá firma zbourat. Některé původní výrobní haly ale zřejmě zůstanou, aby nová čtvrť připomínala svou minulost.

Tou stále žije například opuštěný lom a bývalá vápenka Velká dohoda u Lipovce na Blanensku. Dnes funguje jako vzdělávací, zábavné a lezecké centrum, budova staré vápenky se však zatím oprav nedočkala. „Chtěl jsem v ní udělat udělat muzeum s galerií o historii vápenictví v Moravském krasu. Nepodařilo se mi ale získat dotace," objasnil provozovatel Evžen Tomášek.

Dobrá přestavba? Permonium
Jižní Morava - Povedené spojení původní architektury s novými prvky, jako jsou moderní schodiště a vložená podlaží. Tak popisuje architekt Michal Krištof rekonstrukci původní strojírny a administrativní budovy areálu Vaňkovka pod taktovkou architektonické kanceláře DRNH. Označuje ji za ukázkovou.
V dnešní Richard Adam Gallery, která dřív nesla jméno Wannieck Gallery, je podle Krištofa stále jasně vidět, co je staré a nové. „Prostor je navíc velmi variabilní. Umožňuje pořádání akcí od výstav až po koncerty. Jediná škoda je, že budova moc nekomunikuje s okolím. Místo mezi obchodním domem a galerií není funkční veřejný prostor," myslí si Krištof.
Pro Marka Fajmana z Národního památkového ústavu jsou změny v areálu Vaňkovka na hraně toho, jakým způsobem lze s památkově chráněným průmyslovým objektem zacházet. „Výstavba obchodního domu znamenala zničení řady původních továrních hal," upozornil.
Nejlépe hodnotí opravu areálu bývalého dolu Kukla v Oslavanech na Brněnsku. Zrekonstruovaný brownfield dnes nabízí lidem zábavní park Permonium. Tam se mohou pobavit v lanovém centru, prožít vzrušení při sjezdu z těžní věže nebo například poznat příběh jednoho z oslavanských permonů.
Ideální využití starých průmyslových objektů podle Fajmana tkví v zachování původní funkce. „To je ale v dnešních podmínkách velice obtížné. U kulturních památek v tomto smyslu vím pouze o strojírně Uxa v brněnském Komárově. Možností je také vytvoření nové výroby podobného charakteru, jako měla ta původní. Příklad je Klamova huť v Blansku upravená na výrobnu krbů," řekl Fajman.

Brněnský architekt Michal Krištof o osudu starých areálů a továren říká: Škoda, že plánují strhnout Vlněnu

Brno - Nevymazat minulost. Na to je třeba podle brněnského architekta Michala Krištofa dávat pozor při rekonstrukcích starých továren a průmyslových areálu. „Někdy by si ale celé areály víc zasloužily spíš přeměnit v nové městské bloky a čtvrtě," myslí si architekt.

Jak přestavovat a využívat staré továrny?

Najít nové využití budov, které byly postavené čistě funkčně a pro jeden dnes už neexistující účel, je vždy problém. Rekonstrukce jsou často nákladnější a komplikovanější než nová stavba. I přes- to je velmi důležité pracovat s minulostí, využívat staré struktury pro nové účely a vdechovat jim nový život. Pro architekta je to vždy velká výzva. Továrny se často přestavují na galerie, ateliéry, administrativní budovy a další. Možností je velmi mnoho.

Které průmyslové areály by si zasloužily rekonstrukci?

Například některé budovy bývalého areálu Zbrojovky nebo Vlněny. Někdy však víc než rekonstrukci budov, by si celé areály zasloužily otevřít se lidem a přeměnit se v nové městské bloky a čtvrtě. Teď jsou totiž za plotem a lidé se do nich dostanou jen při některých koncertech či módních přehlídkách.

Na co je třeba si dávat při rekonstrukcích areálů největší pozor?

Asi na to, aby nová výstavba úplně nevymazala minulost.

Je možné se inspirovat někde v zahraničí?

Podařenou rekonstrukcí prošlo například centrum Maison Folie de Wazemmes ve francouzském Lille. Bylo to v době, kdy město bylo na rok Evropským hlavním městem kultury. Dnes je to úspěšný veřejný prostor a jedno z center života v Lille. Galerie by mohla zastupovat zase Tate Modern v Londýně, která vznikla v budově bývalé elektrárny.

Jakého průmyslového areálu či budovy, které potkala demolice, je největší škoda?

Škoda je, že plánují strhnout Vlněnu.

Který bývalý průmyslový areál podle vás nejvíc hyzdí tvář Brna?

Pro tvář města jsou větší problém novodobé průmyslové budovy a areály, které jsou rozsypané na periferii města.