Z lednického minaretu je nádherný pohled na Zámecký rybník a jeho ostrovy. I pěší návštěvníci krajinného skvostu Břeclavska brzy spatří další nevšední podívanou na hladině – „loďku“ se sacím bagrem.

Po dlouholetém úsilí začala v těchto dnech revitalizace rybníka. Má mu navrátit podobu z časů prvorepublikových Lichtenštejnů a vytvořit lepší podmínky pro hnízdění ptactva. „Zámecký rybník nebyl posledních zhruba sto let odbahněn a postupně se zanáší,“ vysvětlil ředitel Biosferické rezervace Dolní Morava Jan Vybíral. Obecně prospěšná společnost je investor akce, která má spolknout sto milionů korun.

Ilustrační foto
Mikulovské trápí gangy dětí. Kouří, pijí i kradou. Policii zaměstnávají od jara

Podle správce parku Oto Bernada přichází obnova možná pět minut po dvanácté. „Vrstvy nánosů bahna jsou už takové, že některé ostrovy se zmenšily až o pět metrů,“ upřesnil. Lokalita je komplikovaná. Rybník je součástí UNESCO, Národní přírodní rezervace Lednické rybníky i Natury 2000.

Projekt tak nesmí ovlivnit hnízdění ptáků a práce musí být šetrné pro okolí. „Je domluvený ekologický dohled. Pracovat se bude jen v období vegetačního klidu,“ zmínil Bernad.

Mokrá cesta

První etapa se ponese v duchu odbahnění „mokrou cestou“. Nedaleko minaretu, přes silnici vedoucí k další památce Janohradu, dělníci před pár dny vybagrovali obří odkalovací laguny.

Zámecký rybník v Lednici

Lichtenštejnové ho nechali vybudovat v letech 1805 – 1811.

Má rozlohu 30 hektarů a jeho součástí je 10 malých ostrovů a romantické stavby na březích.

Revitalizace rybníku za 100 milionů má trvat tři roky. Rybník však nebude vypuštěný po celou dobu, ale vždy jen přes zimu.

Lichtenštejnům původně sloužil jako okrasná nádrž, za socialismu se stal i chovným, lidé tam chytali kapry.

Na projektu spolupracuje Národní památkový úřad (vlastník), Agentura ochrany přírody a krajiny, obec Lednice, Povodní Moravy, Lesy ČR, investorem je Biosferická rezervace Dolní Morava, miliony přispěl i podnikatel František Fabičovic.

„Přečerpá se do nich zhruba pětatřicet tisíc kubíků stoletých nánosů, naředěných ve dvojnásobném objemu vody. V lagunách budou postupně vysoušené na pevný odpad. Ten se poté využije pro zpevnění ochranné hráze podél nové Dyje,“ popsal Vybíral. Na startovací práce naváže odbahnění klasickými pásovými bagry.

Součástí projektu je i úprava a zpevnění obvodů jednotlivých ostrovů v Zámeckém rybníku a jejich vytvarování do původní podoby. „Přemístí se proto dalších asi padesát tisíc kubíků nánosů do speciálních dřevěných košů, obvody ostrůvků se zpevní kameny,“ doplnil za investora Vybíral.

Hotovo má být na konci roku 2023. „Díky faktu, že je rybník v národní přírodní rezervaci, bylo možné z Operačního programu Životní prostředí získat devadesát procent místo obvyklých šedesáti procent nákladů, tedy o třicet milionů navíc,“ poznamenali k dotaci zástupci Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava na Facebooku.

Za obnovu je rád Jiří Dohnal, který dřív v Lednici bydlel. „Snad to rybníku pomůže. Navíc úprav se má brzy dočkat i lednický park. Jednou za čas je lidský zásah ku prospěchu,“ míní.