Po kolikáté už organizujete Brněnské Vánoce?
Akci pořádám každoročně od roku 2015, kdy jsem nastoupila do této společnosti. Letos jsme s kolegy připravili už sedmý ročník.

Pletený červeno-bílý vizuální styl Brněnských Vánoc. Lidé si mohou s tímto vzorem koupit hrnky, mentolky, placky, čokolády, ponožky či speciální edice kuliček z orloje.
Vánoce v Brně budou červeno-bílé, strom se rozsvítí inkognito

Kdo je Jana Janulíková

* Je jí pětačtyřicet let.
* Bydlí v Tvrdonicích na Břeclavsku.
* Vystudovala hudební a filmové vědy na Masarykově univerzitě v Brně.
* Absolvovala také obor Marketingová a sociální komunikace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.
* V roce 2015 se stala ředitelkou brněnského turistického informačního centra (TIC BRNO).
* Předtím pracovala v Národním divadle v Brně a v korporátní sféře a marketingu. Marketingu se věnuje také jako externí lektorka na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.
* Svůj volný čas ráda tráví se svojí třináctiletou dcerou. Ona a právě Brno jsou její srdeční záležitostí.

Jak dlouho Vám zabere příprava této akce?
My máme Vánoce celý rok. Doslova. (smích) Akce trvá zhruba měsíc. Skončí těsně před Vánocemi. Poté všechno doúčtujeme a v lednu už svolávám první vánoční poradu na další ročník.

Připravujete se na variantu, že budou podobné akce kvůli covidové pandemii zrušené, nebo že začne platit větší omezení?
Od začátku plánování akce konzultujeme aktuální nařízení vlády s pracovníky krajské hygienické stanice, abychom i marketingově dokázali akci představit jako bezpečnou. Na tržišti jsou mezi stánky rozestupy a namístě jsou k dispozici dezinfekční prostředky.

Plánujete i kontroly strážníků nebo policistů, aby lidé dodržovali nařízení vlády?
Ve spolupráci s policisty a dalšími složkami budeme lidi upozorňovat, aby pravidla dodržovali. Také plánujeme kontroly bezinfekčnosti organizátorů akce, prodejců i subdodavatelů. Chceme, aby tržiště byla co nejvíce bezpečná.

Budou letos na trzích stánky s jídlem a pitím?
Zatím jsou vánoční trhy postavené na kombinaci gastra a dalšího prodeje.

Sníží se počty stánků na trzích?
Na náměstí Svobody plánujeme pětačtyřicet stánků a zimní bar. V minulosti jich bylo zhruba pětašedesát. Na Dominikánském náměstí máme dvanáct stánků. Na Zelném trhu a dalších místech jich je také menší počet. Nechtěli jsme, aby bylo centrum přeplněné. Nabídku doplní zimní restaurační zahrádky, které byly loni zavřené.

Proč nebudou letos trhy na Moravském náměstí?
Je to kvůli jeho plánované rekonstrukci.

Uvidí lidé tradiční rozsvícení stromu na náměstí Svobody?
Ne. Nechceme, aby se na jednom místo kumuloval velký počet lidí. Strom rozsvítíme při zahájení trhů v pátek 26. listopadu v dopoledních hodinách, stejně tak to bude se stromem na Zelném trhu.

Připomenete, jak je vlastně stará tradice Vánočního stromu republiky?
Nepostradatelným symbolem Vánoc v Brně je už sedmadevadesát let. Poprvé ho na náměstí Svobody vztyčili v roce 1924 na popud spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Jednalo se o první veřejný vánoční strom na českých náměstích. Letos tam lidé uvidí třináctimetrovou jedli bělokorou. Je pod ním kasička Českého červeného kříže, kde mohou přispět na ozdravné pobyty dětí z SOS vesniček a seniorů.

Koňské spřežení přivezlo na brněnské náměstí Svobody vánoční strom z bílovických lesů.
OBRAZEM: vánoční strom dorazil do Brna. Svítit bude od příštího víkendu

Čekají na návštěvníky akce nějaké novinky?
Největší novinkou je designový trh na nádvoří Staré radnice se šesti stánky a menším kulturním programem. Je výhradně o lokálních modních návrhářích, šperkařích a výrobcích oblečení, různých doplňků. Na Dominikánském náměstí jsou pro děti připravené různé dílničky a zimní kino v Paláci Jalta, aby jim nebyla zima. Technickou novinkou jsou výkupní automaty, které urychlí vracení obalů. Zatím je nemá nikdo jiný v České republice.

Co se skrývá pod přídomkem ekologické Brněnské Vánoce?
Zavedli jsme systém vratných obalů. Prodejci vám do plastových kelímků či keramických hrnků načepují různé nápoje. Vrátit je můžete ve dvou výkupních automatech na náměstí Svobody a na Zelném trhu. Nedostanete hotové peníze, ale vyjede vám voucher.

Průvod napoleonských vojáků prošel podvečerním centrem Brna za zvuků píšťal a bubnů. Letošní trasa byla jiná kvůli stavění vánočního stromu na náměstí Svobody.
Průvod vojáků v centru Brna: Napoleon převzal klíč od primátorky. Podívejte se

Uvidíme letos opět pletený červeno-bílý vzor na vánočních suvenýrech?
Ano. Červená je barva města Brna. Pletené vzory pak odkazují na jeho úspěšnou textilní minulost. Vytvořili jsme devětadvacet různých vánočních hrnků. Stejný počet jako je městských částí. Stejný vizuální styl je i na plackách, čokoládách, ponožkách či speciální edici kuliček z orloje.

Můžete se svěřit, co se na akci nejvíc líbí vám osobně?
Posunuli jsme značku Brněnských Vánoc hodně vysoko. Jezdí sem už i zahraniční turisté. Na trh zveme především lokální prodejce a umělce, kde lidé seženou zboží, které si normálně nekoupí. Hudba na náměstích už není uřvaná, ale klidnější pro dobu Adventu.