Řemeslníci na zámku v Moravské Krumlově dokončují obnovu výstavních sálů. Kamiony se Slovanskou epopejí by ovšem místní vyhlíželi marně. Pražští galeristé prodloužili dočasnou výstavu Muchova cyklu ve Velké dvoraně pražského Veletržního paláce.

Malířův vnuk John Mucha zopakoval obavy, zda bude dlouhodobý pobyt pláten ve dvoraně prospěšný jejich stavu. „Do konce roku splníme své slovo, které jsme dali před odvozem pláten před dvěma lety. Kaple, rytířský sál a pět dalších sálů na zámku jsou buď opravené, nebo před dokončením. A splňují podmínky pro vystavení epopeje," uvedl krumlovský starosta Tomáš Třetina.

Jak dodal, za současných okolností město chystá vlastní výstavní plány. „Rozumím tomu, že Praha chce dlouhodobou výstavou ve Veletržním paláci získat zpět aspoň část mimořádných milionových výdajů, které měla s převozem pláten a přípravou dvorany. Těm, kdo to mají nyní na starosti, ani nic nevyčítám, přišli takříkajíc k hotovému," dodal starosta.

Město plánuje od jara na zámku otevřít výstavu o tamní větvi Lichtenštejnů, jedná o expozici z oblasti soudobého výtvarného umění a chystá aktivity v přilehlém parku.

Zástupci Galerie hlavního města Prahy, která cyklus spravuje, a Národní galerie nyní stvrdili smlouvu, kterou dojednávali už od podzimu. „Slovanská epopej bude ve Veletržním paláci vystavena další dva roky. Národní galerie i galerie hlavního města jsou s dosavadní spoluprací spokojené. Vzrostl totiž zájem jak o stálé expozice moderního umění, tak i o krátkodobé výstavy Národní galerie," uvedla pro ČTK mluvčí Národní galerie Eva Kolerusová.

Podle údajů městské galerie vidělo epopej do října kolem 55 tisíc návštěvníků.

K setrvávání pláten v paláci má ovšem výhrady malířův vnuk John Mucha. „Doufám, že epopej v nynější expozici vydrží. Mám na mysli to, že různí experti včetně zahraničních mají obavu, že pokud Epopej zůstane dlouhou dobu v tomto prostoru, nebude to pro ni z technického hlediska naprosto vhodné," upozornil Mucha.

Do opatření ke stabilizaci klimatu dvorany galerie vložila miliony korun.

John Mucha kroutil hlavou i nad tím, jak pražští galeristé výstavu v paláci prezentují. „Byl jsem nedávno v Praze a před Veletržním palácem jsem viděl, že tam oznamují, že epopej je vystavená na místě, kde si to dědeček představoval. To ovšem není pravda," zlobil se vnuk.

Slovanská epopej byla ve Veletržním paláci vystavena v roce 1928, v době otevření tehdy nového Veletržního paláce u příležitosti desátého výročí vzniku Československé republiky. Mucha ovšem svých dvacet pláten hlavnímu městu věnoval s tím, že pro Epopej mají zřídit důstojné místo, kde může být celý cyklus trvale vystaven. Místo pro stálou expozici, natožpak nově zbudované, ovšem česká metropole dosud nemá.