Od patnácti hodin tam chystají prohlídku a pak večer s živou hudbou. „Tento den bychom však chtěli, aby se do kulturního domu podívali hlavně místní obyvatelé a pozvaní hosté. V obci čekáme velký zájem a musíme myslet na omezenou kapacitu, ostatní budou mít dost příležitostí během roku,“ zdůraznila Křížová.

Podle architekta Martina Pavluna Olšany ožijí. „Místo mezi úřadem, kapličkou a kulturákem je ideální pro setkávání lidí a pořádání různých akcí. Ty budou nyní mít výborné zázemí v podobě výčepu a toalet,“ uvedl.

V obci pro budovu najdou široké využití. „Budeme tam pořádat kulturní akce obce a neziskových organizací, přesunou se sem tréninky oddílu stolního tenisu a následně bude otevřená pivnice. Zatím k ní nemáme nájemce,“ uvedla starostka.

Nabídka kulturních akcí má být přitom pestrá. „V sále to mohou být různá divadla a zábavy,“ prozradila starostka.

Dům tak nabídne nové možnosti. „Uvnitř je velkorysý sál, kde jsme dbali na širokou škálu využití. Velkou péči jsme věnovali akustice a jsme napnutí, jaký budou mít sobotní návštěvníci zážitek z živé hudby,“ prozradil Pavlun.

Kapacita se bude odvíjet od druhu připravované akce. „Kupovali jsme 160 židlí, počítáme do toho i deset do rezervy, kterou ale na otevření určitě využijeme. V pivnici pak bude čtyřiatřicet míst, ještě tam musíme některé vybavení pořídit,“ doplnila Křížová.

Důležitá je otázka jeho správy. „Na středečním jednání zastupitelstva jsme schválili nájemní smlouvu. Kulturák tedy pronajmeme našemu s.r.o. a ta pak bude jeho prostory pronajímat zájemci o pivnici či spolkům,“ vysvětlila starostka.

Lidé se museli donedávna scházet v prostoru tamní hasičky. „Jen jedna místnost však místním nestačí,“ komentoval to Jakub Strnad.

Od února bude obec do domu lákat i přespolní. „Takovou příležitostí bude osmého února například vystoupení divadelního souboru D.A.V.A s představením Láska pod lípou,“ dodala Křížová.

Na místě dříve stála proslulá hospoda, ve které Věra Chytilová točila film Dědictví. Obec ji odkoupila kvůli špatnému stavu, aby ji zbořila a získala volný prostor pro nový kulturní dům.