Kontroloři z České inspekce životního prostředí loni na jižní Moravě uložili přes dvě stě pokut. Druhou a třetí nejvyšší sankci dostaly firmy právě za nelegální skládky. „Ročně na ně obdržíme několik podnětů. Jsou časté na odlehlých místech v okolí obcí. Obvykle je však problém zjistit, kdo za nimi stojí,“ zmínila mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Doplnila, že záleží i na systému obcí. Jakou mají provozní dobu sběrných dvorů či zda je tam dostatek místa.

Oznámení na policii podali před několika dny i zástupci Lesů České republiky. „Neznámý pachatel vyhodil u Javůrku na Brněnsku stavební suť, železný šrot a stavební odpad. Odhadujeme, že náklady na odstranění přesáhnou sto tisíc korun,“ konstatovala mluvčí lesníků Eva Jouklová.

Brněnští strážníci se letos na jaře zabývali zhruba šedesáti černými skládkami. „Byly v nich pneumatiky, poškozené bytové vybavení a nábytek i elektrospotřebiče. Oproti loňskému roku se ale situace zlepšila. Díky kamerovému systému,“ poznamenal mluvčí městské policie Pavel Šoba.

Nepořádek v uplynulých týdnech uklízeli i zaměstnanci Povodí Moravy. Deště a následně vysoké průtoky totiž do vodních nádrží přinesly obrovské množství splaveného materiálu. „Za červenec jsme odtěžili stovky tun spláví. Některé má nepříznivý vliv na kvalitu vody. Vedle přírodního materiálu se do řek v době zvýšených průtoků mohou dostat i předměty z načerno založených skládek,“ upozornil mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Dopady skládek
Znečištění povrchových či podzemních vod.
Ohrožení místních ekosystémů, konkrétně v lesních porostech.
Lokální zatížení půdy a půdních mikroorganizmů.
Narušení vzhledu krajiny.