V Brně je aktuálně 489 dětí, které přijali na více základních škol. „Pětina žáků nyní blokuje dohromady 548 míst ostatním. "Ve městě je míst dost, problémy dělají spádové oblasti a jejich nezodpovědné plánování některými městskými částmi. Starostové se spolu musí domluvit a naplánovat je efektivněji,“ doplnil Hladík. Školy kvůli převisu žáků někde musí losovat i mezi spádovými dětmi.

Podobně problém řešili i na základní škole v Kuldově ulici v Brně. Letos tam museli odmítnout dvacet nespádových a pět spádových dětí. „Nějaká místa se nám ještě mohou uvolnit. Které děti k nám skutečně nastoupí, totiž budeme vědět až na první schůzce. Pak oslovíme rodiče dětí pod čarou,“ popsala ředitelka školy Michaela Jedličková.

V Brně-středu se do prvních tříd dostaly všechny děti ze spádového obvodu, ty nepřijaté byly z jiných oblastí. „Počty se neustále mění. Jestliže rodiče nedají vědět, že do první třídy jejich dítě nenastoupí, neví to ředitel klidně až do září,“ popsala místostarostka Michaela Dumbrovská.

Tomu má podle zástupců města zabránit zavedení zápisového lístku. „Rodiče by měli povinnost do patnáctého června podat lístek škole, na kterou dítě nastoupí. Do začátku prázdnin by pak ředitelé i rodiče mohli vědět, jak na tom jsou,“ nastínil Hladík.

Problém s kapacitou mají u devíti škol vyřešit i přístavby. Nový pavilon pro šest tříd chystá například základní škola ve Vejrostově ulici v Bystrci. „Problém s kapacitou máme dlouhodobě. Letos jsme museli odmítnout pětadvacet dětí. Od příštího roku jich budeme moci vzít o 180 víc. Práce na pavilonu by mohly začít letos v červnu, v příštím roce už bychom v něm mohli přivítat první žáky,“ uvedl ředitel školy Zdeněk Černošek.

Výstavby chystá i dalších osm škol, například základní škola v Sokolově, Kneslově nebo Bednářově ulici.

Se zápisem dcery neměla problém Petra Adamíková. „Pečlivě jsme se připravili. Škola navíc naštěstí otevírala tři třídy, takže nebyl problém se dostat. Že školy nyní losují i mezi spádovými dětmi, což mi nepřijde ideální,“ uvedla. Problém je podle ní také pohodlnost některých rodičů, kteří požádají o odklad jen proto, že se jim zápis nechce řešit.

Vícenásobné přihlášky nyní blokují i místa ve školkách, do nichž zápis potrvá do pátku. „Zatím jde o 195 míst. Se změnami v kapacitách se ředitelé budou potýkat až do září, protože rodiče nemají povinnost nahlásit, kam své děti umístí,“ uvedl radní pro školství a sport Jaroslav Suchý.

Zápisový lístek by usnadnil zápis i rodičům, kteří děti hlásí právě do školek. „Rodiče často do poslední chvíle neví, jestli bude jejich dítě přijato, což jim znesnadňuje návrat do práce po rodičovské dovolené,“ zmínil náměstek Hladík.