Experti chtějí pozměnit materiálové složení takzvaných biologicky rozložitelných polylaktidových matric. „Polylaktid je biologicky odbouratelný polyester, jehož úpravou chceme zlepšit materiálově-mechanické užitné vlastnosti obalů a parametry zpracování při reálné výrobě. Tím zvýšíme efektivnost a spolehlivost výroby,“ vysvětlil ředitel Blatinie Miroslav Olbrecht.

Nové obaly mají ušetřit spotřebu ropy, snížit množství plastů a po několika měsících se rozložit na neškodné látky nezatěžující životní prostředí. Projekt odstartoval v roce 2017 a hotový má být do konce příštího roku. „Obaly budou primárně pro obědy. Nyní je optimalizuje a budeme provádět testy,“ přiblížil ředitel Centra polymerních systémů Vladimír Sedlařík.

Do vývoje těchto obalů vložil stát prostřednictvím Technologické agentury ČR téměř 2,4 milionu korun. „Ekologicky šetrné a rozložitelné obaly jsou v současné době nejen celosvětovým trendem, ale i nutností. Proto jsme neváhali podpořit společný projekt výzkumníků Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a profesionálu z firmy Blatinie na vývoj nových obalů ve formě misek na potraviny,“ dodal předseda agentury Petr Konvalinka.