K rozhodnutí ho přiměl otec. „Vždycky říkal, že do třiceti člověka nic nebolí a pak se to zhoršuje. Tak jsem si řekl, že jakmile mi bude třicet, pojedu,“ vysvětluje.

Na upravené deset let staré Hondě Transalp plánuje ujet zhruba 150 tisíc kilometrů přes šedesát zemí. „Evropu chci opustit přes Gibraltar a v Maroku začnu putování po Africe,“ nastiňuje mladý muž.

Odjezd si rozhodně nenechají ujít jeho kamarádi. „Určitě s Michalem projedeme i část Rakouska,“ potvrzuje Miroslav Blahúšek. Přátelé Michalovi pomáhali i přímo v jeho oblíbené hospodě U Zubra. „Nakonec jsme pro něj nastřádali 9 999 korun,“ vypočítává vrchní Václav Mikulčík.


Cestovatel z Vacenovic upozorňuje, že každé dvě koruny pro něj znamenají posun na trase o kilometr. Má zajištěné putování po Africe a části jižní Ameriky. „V Argentině pojedu na nejjižnější mys do Ohňové země, tam se otočím, a vyrazím na Aljašku až k Severnímu ledovému oceánu,“ plánuje dobrodruh.

Až v Severní Americe se rozhodne, co dál. „Když se mi podaří po cestě získat nějaké peníze, tak zamířím do Austrálie, pokud ne, tak se nechám přepravit do ruského Vladivostoku a pak chci navštívit Mongolsko a projet postsovětskými zeměmi až do Íránu,“ popisuje trasu Vaněk s tím, že domů se chce vrátit přes Turecko a Balkán.

Počítá, že na cestě bude nejméně dva roky. Plánuje proto také setkání s manželkou a dětmi. „Původně jsme se chtěli setkat za čtyři až pět měsíců v argentinském Buenos Aires, kde máme vzdálenou rodinu. Nakonec jsme ale místo setkání posunuli do výhodnějšího a bezpečnějšího Mexika,“ objasňuje Vaněk.

Cestu zároveň přeměnil v projekt S Michalem v sedle. „Nejedu totiž sám, ale doprovází mě i podporovatelé. Každý, kdo na cestu přispěl víc než dvěma stovkami, tak bude mít na motorce nálepku se jménem nebo přezdívkou. Zatím je jich přes třicet,“ dodává Vaněk.