Zájemci se nastěhují do nově zrekonstruovaného třípokojového bytu o velikosti víc než sto metrů. V případě Moravského náměstí se jedná se o první lokalitu sdíleného bydlení důchodců mimo Zámečnickou ulici 2, kde je pět takových, navíc plně obsazených bytů s dohromady čtyřiadvaceti pokoji.

„Penzistům je nabízíme jako alternativu skupinového bydlení důchodců v domovech nebo penzionech. Prioritně je určené pro lidi starší šedesáti let, kteří žijí v nevyhovujícím nebo nejistém bydlení, například přechodně u příbuzných nebo přátel, v nebytových prostorech nebo jim hrozí ztráta bydlení. Dobrou volbou jsou i pro osamělé, kteří by rádi bydleli ve společnosti dalších lidí při zachování základního soukromí,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Zájemci o sdílené bydlení se musí nahlásit v domě na adrese Zámečnická 2 nebo elektronicky na webu Centra sociálních služeb, které je jeho provozovatelem. „Je třeba vyplnit předepsaný formulář a doložit potvrzení od praktického lékaře, že žadateli jeho zdravotní stav umožňuje vést samostatný život, je soběstačný a není závislý na pravidelné pomoci druhé osoby,“ popsal náměstek pro oblast sociální Robert Kerndl.

Téměř třicítka zájemců

V pořadníku na sdílený byt je momentálně osmadvacet lidí. „Sdílené bydlení pro důchodce je výborné díky tomu, že jeden byt uspokojí potřeby více zájemců. Zároveň se takhle využijí prostorově velkorysé byty v centru, které je jinak těžší obsadit standardními zájemci z pořadníku,“ poznamenal primátorčin náměstek pro bydlení Jiří Oliva.

Ve sdílených bytech žijí ve městě také zaměstnanci brněnských nemocnic. „Dohromady takhle mají zdravotničtí pracovníci k dispozici čtrnáct bytů například v Masarykově, Údolní nebo Kobližné. Tři byty má pronajaté a pro své klienty využívá nezisková organizace Práh," přiblížila Radka Loukotová z tiskového střediska brněnského magistrátu.