Někteří cestující při jeho hledání bloudili a nemohli ho najít. Od pátku jim hrozilo, že sice nástupiště 48 na okraji brněnského autobusového nádraží Zvonařka vyhledají správně, ale autobusy dopravce United Buses mířící do Českých Budějovic tam nebudou. Spor mezi ním a majitelem nádraží se v posledních dnech vyhrotil natolik, že ode dneška měly jeho vozy původně zákaz tam vjet.

Podle zjištění Deníku Rovnost, který už o případu informoval opakovaně dřív, se obě strany ve čtvrtek dohodly na minimálně prozatímním zažehnání sporu. „Domluvili jsme se na tom, že jim dáme ještě týden, aby vyrovnali své závazky. Chci věřit tomu, že to splní. Je to z naší strany vstřícné gesto,“ prohlásil místopředseda představenstva ČSAD Brno Holding Antonín Grund. Firma nádraží vlastní.

Podle majitele United Buses Karla Bílého obě strany ustoupily a přiblížily se k dohodě. „Vyhrál zákazník, cestující situaci nepocítí. Domluvili jsme se na dvouměsíční zkušební době, abychom si vyzkoušeli, jak bude situace fungovat,“ uvedl.

Majitel nádraží přistoupil k razantnímu kroku kvůli neuhrazeným fakturám za leden a únor. „Jako ostatním jim poskytujeme služby, za to máme nárok na plnění z jejich strany,“ řekl Grund.

Dopravce má za oba měsíce zaplatit 117 tisíc korun. Ve čtvrtek uhradil zhruba devatenáct tisíc, které podle Bílého odpovídají poskytovanému servisu. „Požadují zaplacení poplatku za standardní služby, k nimž patří svítící označník nástupiště, fungující informační kancelář nebo zázemí pro řidiče, ale ty nám neposkytují,“ vysvětlil.

Zástupci města do jednání nevstupují. „Jde o obchodní spor dvou soukromých firem, do kterého nemáme v tuto chvíli možnost zasahovat, navíc v případě, kdy nedochází ke snížení dopravní obslužnosti v Brně. Na druhé straně chápu, že nastalá situace, pokud se ji nepodaří vyřešit, může znamenat diskomfort pro cestující z Vysočiny a z jižních Čech, kteří potřebují ve městě třeba specializovanou lékařskou péči nebo vyřídit neodkladné rodinné či úřední záležitosti,“ sdělila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Dopravce nemá už od loňského léta smlouvu o užívání stání na Zvonařce. Tehdy mu ji vypověděla firma Tourbus, jež je personálně propojená s ČSAD Brno Holding. Důvodem bylo neuhrazení faktur. Na uzavření nové smlouvy se Grund s Bílým domluvili ve čtvrtek.

United Buses jezdí na lince mezi Brnem a Českými Budějovicemi zhruba rok. Asi čtyři desítky let na ní vozil cestující i Tourbus, který loni v březnu provoz na tři měsíce přerušil. Právě po obnovení jeho linky měl začít téměř doteď trvající spor. United Buses se totiž staly konkurentem Tourbusu.

Jak už Deník Rovnost informoval dřív, řada cestujících stanoviště 48, odkud dopravce odjíždí i po plném zprovoznění nádraží po víc než rok trvající modernizaci, hledala velice obtížně. „Je to jak nástupiště devět a tři čtvrtě z Harryho Pottera. Najdou ho jen zasvěcení,“ okomentoval už dřív třeba Dušan Blahota. Na možný zákaz vjezdu autobusů upozornil jako první server Zdopravy.cz.

Konflikt

Je mezi majitelem brněnského nádraží Zvonařka a dopravcem United Buses.

Přepravce odmítal platit za vjezd na nádraží kvůli neposkytovaným službám na nástupišti 48 na okraji areálu.

Majitel Zvonařky jeho spojům zakázal od pátku vjezd.

Ve čtvrtek se strany dohodly na prozatímním urovnání sporu.