Téměř dva roky bojuje dřívější sportovní nadšenec Vladislav Plachta se silnými bolestmi kyčle. Stejně jako řada dalších pacientů si také on na začátku myslel, že potíže takzvaně rozchodí. Diagnóza však zněla jasně, kyčelní kloub je nutné nahradit novým. „Původně mě lékaři měli operovat v loňském roce, pak se ale zhoršil covid, a tak čekám na jiný termín,“ pokrčil rameny devětapadesátiletý muž.

V podobné situaci se v uplynulých měsících ocitla hned řada Brňanů. Zatímco se lékaři z brněnských nemocnic snaží operovat pacienty, jež na zákrok čekají už od doby pandemie, nové případy jim stále přibývají.

Brněnský hotel Avion po rekonstrukci a před otevřením.
Známý hotel Avion v Brně po letech znovu otevřel: podívejte, jak vypadá uvnitř

Nejdelší čekací doby musí lidé překousnout hlavně u ortopedických operací, konkrétně v případě výměny kyčelního nebo kolenního kloubu. „Naše operativa se sice vrátila do normálu, ale dvouletou pauzu z období koronaviru takřka nejde dohnat. Snažíme se třeba místo šesti zákroků denně udělat sedm nebo osm, ale je to pomalý proces,“ přiblížil situaci v brněnské svatoanenské nemocnici tamní mluvčí Jiří Erlebach.

Na endoprotézu velkých kloubů si lidé v Nemocnici u svaté Anny podle loňské výroční zprávy počkají až dvacet měsíců. Ještě delší lhůta čeká pacienty v případě, že se pro výměnu kolene rozhodnou ve Fakultní nemocnici Brno. Na řadu tam totiž přijdou zřejmě až za dva a půl roku. „V návratu do předcovidového režimu jsme už nějakou dobu. Nedá se přesně říct, jaké plánované operace teď provádíme nejvíc, nejdelší čekání je ale na chirurgické zákroky. U výměny kolene je to třicet měsíců, v případě endoprotézy kyčle přibližně rok a čtvrt,“ sdělila Deníku Rovnost mluvčí bohunické fakultní nemocnice Veronika Plachá.

Podobně je na tom i Úrazová nemocnice v Brně, naopak v Nemocnici Milosrdných bratří čekají lidé na plánovaný zákrok jen několik týdnů. Za jak dlouho má pacient s operací odhadem počítat však jen tak nezjistí, informace totiž na tamních webových stránkách chybí. „V Nemocnici Milosrdných bratří provádíme gynekologické a chirurgické operace, v Úrazové nemocnici je operativa hodně vyrovnaná napříč zdravotnickými pracovišti. Největší poptávka je po ortopedických operacích, hlavně náhradách kolenních a kyčelních kloubů, které se přes covid nedělaly,“ připustila za obě nemocnice Andrea Šromová.

Požár chatky v Kníničské ulici v brněnských Žabovřeskách.
VIDEO: stoupající kouř u Kníničské ulice, z vyhořelé chatky v Brně zbyly sutiny

Termín operace tam pacienti původně získali zhruba za rok, kvůli koronaviru se ale čekací doba prodloužila na rok a půl. Důvodem je takékapacita anesteziologicko-resuscitačního oddělení, jež mělo část lůžek vyčleněnou pro covidové pacienty.

Od začátku pandemie onemocnělo na jihu Moravy 423 859 lidí, víc než 418 tisíc se z nemoci vyléčilo. Takřka pět tisíc Jihomoravanů vlivem viru zemřelo. V posledních dvou týdnech počty nově nakažených rapidně klesají, postupný návrat k normálu hlásí napříč krajem většina nemocnic. Podobně jsou na tom také návštěvy pacientů, lidé se za nimi mohou vydat bez omezení.