Ztracené batohy, peněženky i mobilní telefony nosí strážníkům a policistům lidé z jižní Moravy. Ale jen část ze stovek nálezů se vrátí k majitelům. Věc si však nálezce nechat nesmí. Mohl by se dopustit trestného činu.

Poctivě se ve středu zachoval i jedenapadesátiletý Brňan, který našel peněženku s doklady v Pánské ulici v centru Brna. „Zřejmě nedopatřením vypadla sedmadvacetiletému muži," uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Nálezce peněženku předal strážníkům hlídkujícím na náměstí Svobody, kteří zajistili, aby se dostala majiteli.

Podobných případů řešili jen brněnští strážníci od začátku roku asi pět set. „Lidé osloví buď hlídku na ulici, nebo nález přinesou na služebnu. My vše zadokumentujeme a pak se pokusíme najít majitele. Pokud jde například o ztracený telefon, bývá to jednoduché. Zavoláme někomu z telefonního seznamu. U batohů nebo peněženek záleží na obsahu. Pokud tam nejsou doklady, bývá to obtížnější," vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba.

Svou peněženku už například pravděpodobně nedostane člověk, který ji ztratil začátkem července v ulici 17. listopadu v Břeclavi. „Nebyly v ní žádné doklady, které by vedly k identifikaci majitele. Uvnitř jsme ale našli několik tisíc korun," konstatoval mluvčí břeclavských strážníků Zdeněk Novák.

Nálezce peněženku předal městským policistům. Ti o tom informovali policii a vše předali pracovníkům ztrát a nálezů břeclavského městského úřadu.

Na úřadech totiž končí všechny ztracené věci, u kterých se nepodaří zjistit majitele. „Necháváme je u nás půl roku. Pokud si je nikdo nevyzvedne, snažíme se je co nejvíc využít. Část jde na charitu, něco i do sběrny," řekl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Policisté, hoteliéři i kolemjdoucí tam nosí cokoliv. „Batohy, plavky, ručníky i deštníky. Měli jsme tu také jízdní kola," dodal Žára.

Ztrátu věcí řeší někdy i policisté. „Občas nám lidé nosí nalezené věci a my pak hledáme majitele. Naopak k nám ale chodí i tací, kteří peněženku nebo tašku postrádají. Často to hlásí jako krádež," uvedl mluvčí brněnské policie Pavel Šváb.

Jako krádež oznámil v březnu ztrátu batohu i čtyřicetiletý muž na policejní služebně v Mikulově na Břeclavsku. „Měl v něm peněženku a doklady. O týden později přišel oznamovatel znovu. Řekl, že mu tašku přinesla neznámá žena, která ji našla," řekla mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Podle strážníků nálezci často vyhledají majitele sami. Stejně jako Aneta Slavíčková, která před jedním z brněnských obchodních domů našla peněženku s patnácti tisíci korunami. „Majitelku jsem hledala podle dokladů i přes internet. Nakonec si pro peněženku přijel mladý pár s půlroční dcerou. Manžel odevzdal celou výplatu ženě a ta ji při nakupování vytrousila," prohlásila Slavíčková.

Dodala, že bratr ji přesvědčoval, aby si peníze nechala. V tom případě by jí za zatajení věci hrozilo až roční vězení. Záleží ale na výši škody. Pokud by někdo ztratil pět milionů a nálezce si je nechal, mohl by jít do vězení až na osm let.