Po Anně mají rodiče dívek nejvíce v oblibě Elišku, bronzová je Adéla. „Od té doby, co nejčastější jména v kraji sledujeme, se Anna objevila v první trojici už potřetí. Také Eliška patří mezi stálice, v první trojici skončila už devětkrát,“ uvedl za brněnskou pobočku statistického úřadu Karel Adam.

U chlapců se podle statistiky na předních místech pravidelně objevuje Jakub. Ten podle nejnovějších dat vede v Jihomoravském kraji i v celé republice. Po Jakubovi se v kraji narodilo nejvíce Tomášů.

Nejčastější jména
- Dívčí: 1. Anna, 2. Eliška, 3. Adéla, 4. Sofie.
- Chlapecká: 1. Jakub, 2. Tomáš, 3. Lukáš, 4. Jan.

Jméno svého dítěte rodiče nahlašují před porodem v porodnici. Zdravotnické zařízení pak veškeré informace o novorozenci předá matrice. „Více než devadesát devět procent rodičů má jasno, jaké jejich dítě ponese jméno. Stane se opravdu zhruba jednou ročně, že nevědí a o jméně se rozhodují až při vystavování rodného listu u nás na matrice,“ sdělila mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

Pevný postoj rodičů v otázce jména jejich potomků potvrdil i mluvčí Nemocnice Kyjov Filip Zdražil. „V drtivé většině případů jsou rodiče o jméně svého dítěte rozhodnuti, protože je to pro ně velmi důležité. Osobně nepamatuji případ, kdy by došlo na poslední chvíli ke změně jména,“ prohlásil.

Jak se mění obliba křestních jmen s generacemi, ukazuje přehled nejčastějších jmen rodičů. „Mezi otci dětí narozených v kraji v lednu v celkovém přehledu od roku 2004 kraloval Petr, u matek je to Jana. Letos v lednu však rodiče nesli nejčastěji jméno Lucie a Martin,“ informoval za statistiky Adam.

VERONIKA KUSALÍKOVÁ