U některých praktických oborů nelze studium na vozíčku skloubit vůbec. „Záleží na oboru. Třeba pro kadeřníky nebo kosmetičky by to na naší škole fungovat mohlo, protože jsou v suterénu a ten je bezbariérový. Pro náročné obory jako truhlář či automechanik by hendikepovaní žáci nedostali ani doporučení od lékaře, aby obor mohli studovat,“ vysvětlil ředitel znojemského odborného učiliště a střední odborné školy Libor Hanzal.

Problém nastane, když se žák ocitne na vozíčku až při středoškolském studiu. Takový osud potkal například dnes už dvaadvacetiletou Michaelu Rašovskou z Brna. Ta ve třetím ročníku Střední průmyslové školy chemické v Brně musela po nevydařené operaci hlavy a následném ochrnutí části těla změnit studijní obor. „Škola celkově nebyla bezbariérová. Ale na jednom oboru jsem měla více hodin v laboratoři, což znamenalo větší náročnost a stěhování se v patrech. Navíc různé chemické aparatury jsou i jinak vysoké,“ vzpomněla si Rašovská.

Mezi nominovanými na prestižní cenu Magnesia Litera mají letos knihy z brněnských nakladatelství čtyři zástupce. Foto: Moravská galerie Brno
Čtyři brněnské knihy se uchází o prestižní cenu Magnesia Litera

Nyní škola pro podobné případy podmínky přizpůsobila. „Budovu školy postavili ještě bez bezbariérového přístupu. Vybudovali jsme řadu nových prostor pro přípravu žáků se zaměřením na přírodovědecké obory a ty už jsou uzpůsobené pro hendikepované. Na schodišti máme například i schodolez,“ sdělil ředitel brněnské Střední průmyslové školy chemické Vilém Koutník.

Přemístění zavere celou přestávku

Právě zdravotnickou pomůcku ke zdolávání schodiště vlastní i brněnské Gymnázium Elgartova. Jeho užití však není zdaleka tak vytížené. „V minulosti ho použila snad jenom jedna studentka, když měla zlomenou nohu. Časové přemístění z patra zabere celou přestávku, takže kdyby schodolez chtělo používat více studentů, nestihli by to. A na vybudování výtahu jako jiné brněnské školy nemáme prostory, leda místo šaten u tělocvičny,“ prozradila ředitelka gymnázia Petra Šperková.

Jihomoravský kraj v současnosti spravuje 182 škol a školních zařízení. „Většina je bezbariérová. S ohledem na finanční možnosti kraje není tato otázka řešena programově, ale projednáváme případ od případu individuálně podle aktuální potřeby školy,“ uvedl za kraj mluvčí Michal Cagala.

Mezistanice lanovky Riviéra u Bauerovy ulice.
Na Žabovřeskou v Brně naváže příští rok další část VMO. Okolo výstaviště

V poslední době výtahy postavili například v Gymnáziu Mikulov, Gymnáziu Řečkovice a zrekonstruovali výtahy ve Střední škole technické a ekonomické Brno. Na zavedení schodolezů podle Cagaly částečně přispívá i stát.

Aktuálně kraj řeší problém i v hodonínském gymnáziu, kde se na schodolez pro místní šestnáctiletou Emu, o které už Deník Rovnost dříve informoval, skládají její známí a další dárci.