„Od konce ledna jsme otestovali přes dvanáct tisíc lidí. Z nemoci se vyléčilo téměř sedm set pacientů,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Renata Ciupek.

Dvanáct pacientů je kvůli Covidu hospitalizovaných. Z toho tři jsou ve vážném stavu. Dva z nich od pondělí leží v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny. "Jednoho k nám přivezli z nemocnice ve Vyškově, druhého z Fakultní nemocnice Brno. Oba pacienti jsou napojeni na umělou plicní ventilaci a jejich stav je vážný. Oběma také lékaři v pondělí začali podávat lék remdesivir," uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Nemoci v kraji doposud podlehlo dvaadvacet lidí.

Kvůli pandemii koronaviru omezuje od 1. srpna vedení Fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích návštěvy pacientů. Zatímco dosud mohli lidé za svými blízkými každý den mezi třetí a pátou hodinou odpoledne, teď je návštěvní doba omezena jen na středy a neděle.

Omezení se týká areálu nemocnice v Bohunicích a porodnice na Obilním trhu. "Za každým pacientem můžou přijít jen dva lidé. Každý návštěvník nemocnice musí mít roušku a dobu návštěvy doporučujeme omezit na patnáct minut," uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Návštěva se podle něj ohlásí na pracovně sester příslušné kliniky či oddělení, kde jí změří teplotu bezkontaktním teploměrem a zeptají se na příznaky onemocnění Covid-19. "V případě, že bude mít návštěva teplotu nad 37 stupňů Celsia nebo jiný příznak koronaviru, není možné, aby za pacientem šla," doplnil Žára s tím, že příbuzní a známí nemocných si při vstupu a odchodu z oddělení vydezinfikují ruce.