Díky úhradové vyhlášce ministerstva zdravotnictví mohou nemocnice nabízet za příplatek tři nadstandardní služby. Odlehčené sádry, lepší oční čočky a některé nepovinné očkovací vakcíny. „Pacient obvykle platí rozdíl mezi základní variantou placenou zdravotní pojišťovnou a cenou nadstandardní varianty," vysvětlila mluvčí svatoanenské nemocnice v Brně Šárka Urbánková.

Ceny nadstandardů se liší podle množství použitého materiálu. „Například na zlomený prst je potřeba méně obvazu než na celou ruku," vysvětlila Urbánková.

Čoček je méně

Druhým nadstandardem, za který si lidé mohou připlatit, jsou lepší nitrooční čočky. Zatímco sádru nabízí všechny nemocnice v kraji, u čoček je jich méně. Cena se pohybuje v tisících korun. „Pokud má pacient zájem, lékař mu doporučí několik možností a on si z nich vybere," popsala mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Mrázová. Dodala, že čočky se používají při operacích mnoha očních vad.

Třetím nadstandardem jsou některé vakcíny nepovinného očkování. Nemocnice je ale většinou nenabízejí.

Podle nemocnic lidé zatím nadstandardy příliš nevyužívají. V kraji si od začátku roku připlatily pouze stovky pa-cientů. „Statistiky si nevedeme, ale žádný převratný zájem jsme nezaznamenali. Lidé o nadstandardech často nevědí," potvrdil ředitel boskovické nemocnice Rostislav Verner.

Lepší přehled má například břeclavská nemocnice. „Odlehčenou sádru vyžadují v průměru dva pacienti týdně," informovala mluvčí Radomíra Schweitzerová.

Od příštího ledna pravděpodobně přibudou další nadstandardy. „Nejspíš to budou úkony například v gynekologii nebo ortopedii. Je možné, že za pár let zase některé úkony vypadnou, pokud se ne-osvědčí," informoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Pokoje už roky

Nemocnice nabízí také například nadstandardní pokoje či lepší stravu. „Lepší pokoje nabízíme už řadu let. Lidé jsou na to zvyklí a vyžadují to. Poptávka je často vyšší, než jakou můžeme uspokojit," podotkl ředitel nemocnice v Boskovicích.

Cena takového pokoje je několik set korun za den. Zahrnuje větší soukromí či lepší vybavení. Tuto možnost si pacienti chválí. „Připlatila jsem si pokoj v porodnici a byly to nejlépe utracené peníze v mém životě," doplnila Schneiderová.

ZPRAVDAJOVÉ ROVNOSTI

Infografika,nadstandardy

Mluvčí svatoanenské nemocnice Šárka Urbánková líčí, jak novinka funguje. Říká:

Odlehčená sádra? Až napodruhé

rnoPacient se zlomenou rukou nebo nohou si chce připlatit za odlehčenou sádru. Ve většině nemocnic ho nejdříve pošlou do lékárny, aby si tam koupil potřebné obvazy. „Při prvním ošetření totiž vždycky stejně dostane klasickou sádru. Tu odlehčenou mu dáme až při převazu," říká mluvčí brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny Šárka Urbánková.

Může člověk požádat o odlehčenou sádru kdykoliv?

Pacientovi dají lékaři vždy nejdříve klasickou sádru. Možnost připlatit si za odlehčenou mu nabídnou až při převazu. Dřív to není možné, protože při zlomenině vzniká otok, kvůli kterému mohou nastat komplikace.

Co musí pacient udělat pro to, aby při převazu odlehčenou sádru dostal?

Již při prvním vyšetření dostane tuto nabídku. Pokud o ni má zájem, lékař mu napíše doporučení do lékárny. Tam pacientovi poradí, jaký obvaz si koupit. Balíček pak člověk přinese na převaz. A pokud je vše v pořádku, odchází z ordinace už s novou odlehčenou sádrou.

V čem se jednotlivé balíčky liší?

Největší rozdíl je v množství obvazového materiálu. Jiný počet obinadel je potřebný na zlomený palec a jiný na celou ruku nebo nohu. Rozlišuje se také množství materiálu potřebného na stejnou zlomeninu u dětí a u dospělých.

Funguje to podobně i v případě očních čoček?

Ano. U očních čoček záleží na druhu poškození oka, ale také například na věku pacienta. Posuzování vhodné čočky je ovšem mnohem indivi-duálnější než u sádry. Lékař nabídne pacientovi několik možností. Z nich si vybere a pořídí tu nejvhodnější variantu.