„Pořád jsem sledovala stránky Masarykovy univerzity. Když přidali příspěvek, že shání někoho na výstaviště, hned jsem se přihlásila,“ vypráví osmnáctiletá studentka, která bydlí v Ostravě.

Stejně jako většina jejích kolegů není za odvedenou práci nijak placená, pomáhá jako dobrovolnice. „Doteď jsem ani nikdy netlumočila. Tady překládám poprvé. Ale umím ukrajinsky, rusky a česky,“ vyjmenovává dívka. V České republice žije už tři roky.

Asistenční centrum je na výstavišti otevřeno nonstop. Dobrovolníci si mohou vybrat mezi dopolední, odpolední a noční směnou. Každá z nich může mít i jiné časové rozmezí. Ze začátku měla čtyřhodinové směny, pak se jí objem práce zvětšil na dvojnásobek. „Ještě tu jsou i dvanáctihodinové směny. Dobré je, že co si dopředu přihlásím, tak takovou pracovní dobu dostanu. Třeba teď jsem zde od půl sedmé ráno do tří odpoledne,“ líčí Cilyna.

Nemocnice Milosrdných bratří.
Spor o nemocnici v Brně: Aby fungovala, zahání nás do kouta, tvrdí milosrdní

Tlumočník je potřeba prakticky u každého stanoviště krajského asistenčního centra. Dobrovolníci se proto v obsazení jednotlivých míst střídají. „Jednou jsem byla u vchodu, teď mi přidělili stánek s vízy. Ale není to tak, že bych u něj stála celý den. Občas přeběhnu i k jinému stanovišti, když vidím, že se tam někdo nemůže domluvit a zrovna není žádný tlumočník nablízku,“ objasňuje Ukrajinka.

Právě Masarykova univerzita, přes kterou se k pomoci ukrajinským uprchlíkům dostala, je jejím vytouženým cílem. Ráda by na ní v budoucnu studovala. „Ale vtipné je, že zatím tam nestuduju, přesto už bydlím na jejich kolejích,“ říká s úsměvem mladá dobrovolnice.

Organizátoři hledali na výstaviště i anglicky hovořící mluvčí. S angličtinou však Cilyna bojuje, proto měla ze začátku obavy. „Byly ale zbytečné, anglicky tady neumí skoro nikdo,“ směje se.

Provozovatelé asistenčního centra také jí a kolegům pomohli s dopravou a ubytováním. „Hned jsem jim říkala, že nejsem z Brna, že tam nemám kde bydlet. Slíbili, že to obstarají a nakonec mě ubytovali na koleji Masarykovy univerzity,“ sděluje tlumočnice.

JAKUB TRUČKA