Můj dnešní průvodce Marek Hatlapatka je hlavní investiční stratég. Hned v devět hodin ráno musí co nejrychleji napsat zprávu ke zrovna zveřejněným čtvrtletním výsledkům společnosti ČEZ. „Poznamenalo je teplé počasí. Čísla jsou pod očekáváním," píše Hatlapatka do textu, který přeposílá makléřům.

Ti sedí ve velké místnosti v několika řadách a téměř neustále mají u ucha telefon. „Teď bych určitě neprodával, vydržte ještě pár dní," přesvědčuje mladý muž v obleku svého klienta.

Rozhovory jsou jako vystřižené z hollywoodských filmů, jen se tu o něco méně rozbíjí nábytek. „Osmdesátá léta byla jiná, ale to už je pryč, regulace trhů se zpřísnila. Navíc jsme v České republice, ne na Wall Street," podotýká Hatlapatka.

Zprávu o výsledcích ČEZu má hotovou. Společnost v prvním čtvrtletí roku hospodařila se ziskem téměř deset miliard korun, zatímco analytici v průměru očekávali o miliardu více. „Akcie už začínají oslabovat, podívejte," říká Hatlapatka a zapíchne prst zhruba doprostřed obrazovky s desítkami blikajících čísel. Všímám si, že hodnota svítí červeně a vedle ní je napsaný pokles o 2,7 procenta.

Systém Bloomberg je na první pohled nepřehledný, ale analytici se bez něj neobejdou. Ukazuje jim okamžitou hodnotu akcií u všech společností, které je zajímají. Analytik si otevře bleskově graf, na kterém vidí vývoj na trhu za poslední hodinu, den nebo třeba rok. V okně napravo se několikrát do minuty objevují ekonomické zprávy z celého světa. „Je to drahý nástroj, který stojí desítky tisíc korun měsíčně pro jeden počítač, ale pro nás je naprosto zásadní," upozorňuje analytik.

Vysvětluje mi, jak se čte svíčkový graf. Vzhledem k tomu, že jsem na střední škole bojovala už s křivkami nabídky a poptávky, je to trochu boj. Nakonec pochopím a můžu si prohlédnout, jak včera kolísala cena akcií třeba módní firmy Louis Vuitton. „Luxusnímu zboží se v poslední době daří. Značky se zaměřují na asijský trh, kde přibývá bohatých lidí," vysvětluje mi Hatlapatka souvislosti ze světa kabelek a doplňků za desítky tisíc korun.

Systém má otevřený nepřetržitě, kromě toho pracuje na dalších dvou obrazovkách. „Analytik se od makléře rychle rozezná právě počtem obrazovek. Stále jedním okem sleduji, jestli se neděje něco zásadního, na co musíme zareagovat," říká.

Je na něm vidět, že ho svět čísel a burzovních obchodů stále baví. „Už tady pracuji devět let a rozhodně se nenudím. Člověk je do tohoto světa hodně vtažený a těžko se od něj oprostí i na dovolené," tvrdí Hatlapatka, kterému do pošty chodí denně asi 150 e-mailů.

KOMPLETNÍ REPORTÁŽ SI PŘEČTĚTE VE ČTVRTEČNÍM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST