Osmnáctiletý mladík z Hodonína se vrátil domů z diskotéky bez bundy, peněženky a mobilního telefonu. Když se o víkendu jeho otec zajímal, co se stalo, řekl syn, že ho někdo přepadl a oloupil. Vystrašený rodič proto hned zavolal policisty. Ti ale nakonec zjistili, že mladík si všechno vymyslel.

Předcházelo tomu ale rozsáhlé vyšetřování, a dokonce i pátrání po pachatelích. „Hlídka nejdřív vyslechla domnělého poškozeného. Ten uvedl, že ho před půlnocí obestoupili tři lidé a řekli mu, ať jim dá všechno, co má u sebe,“ konstatoval mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Mladík jim údajně dal bundu s peněženkou a mobilem. „Všechny tři také dokázal celkem věrohodně popsat, a tak se policisté spolu se strážníky pustili do pátrání po pachatelích loupežného přepadení,“ informoval Zámečník.

Při dalším výslechu mladíka ale policisté zjistili několik nesrovnalostí. „Nakonec se přiznal, že se žádná loupež nestala. Bundu s peněženkou a telefonem ztratil na diskotéce a přepadení si vymyslel, protože měl strach z rodičů,“ vysvětlil hodonínský policejní mluvčí.

Podobné chování lidí, kteří se bojí blízkých nebo nadřízených, trápí policisty. Musejí pak tyto případy často dlouze vyšetřovat. „Je to obrovská ztráta cenného času, který by kriminalisté mohli věnovat skutečným trestným činům,“ zdůraznil mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek.

Maskovaná nevěra

Ve většině případů si podle Maláška lidé chodí k policii pro omluvenku. „Člověk, který ztratil peníze, se bojí třeba nadřízených nebo rodičů. Často k nám chodí i ženy, které mají strach, že manžel přijde kvůli takzvanému cucfleku na jejich nevěru. A tak raději ohlásí, že je někdo znásilnil,“ konstatoval mluvčí.

Když ale policisté na lež přijdou, je to pro druhou stranu o to větší rána. „Podobný podvod má vždy vážný dopad na mezilidské vztahy. Pokud dotyčný nelže poprvé, může to vést i k rozvodu. V práci například ke ztrátě zaměstnání. Je těžké obnovit důvěru,“ prohlásil brněnský psycholog Jiří Brančík.

Dodal, že něčeho takového je schopný jen nevyzrálý nebo sebestředný člověk. „Dá se to odhadnout z jeho dřívějšího chování. Policisté lež pravděpodobně odhalí, protože není propracovaná,“ zhodnotil Brančík.

Peníze nebo cennosti lidé, kteří se pak obracejí na policii, nejčastěji propijí, ztratí nebo prohrají ve hře na automatech. Stejně jako loni v listopadu barmanka s bývalým přítelem ve Šlapanicích na Brněnsku. „Za čtyřicetiletou servírkou tam přišel na návštěvu její o šest let mladší, prý už bývalý přítel. Zahrál si tam ale také na výherním automatu a brzy mu došly peníze,“ popsal událost Malášek.

Barmanku přemluvil, aby mu prohranou částku vrátila přímo z pokladny stroje. „Opakovalo se to ale několikrát. Po patnácti hodinách dokázal muž prohrát skoro půl milionu korun,“ vyčíslil Malášek.

Dvojice se tak rozhodla pokladnu vybrat úplně, muž s penězi utekl a žena nahlásila loupežné přepadení. Teď je stíhaná za zpronevěru a hrozí jí až pětileté vězení.

Pokud domněle přepadený člověk označí i možného pachatele, dopouští se tím trestného činu křivého obvinění a hrozí mu až dvouleté vězení. „Ještě horší ale může být ostuda a zhoršení mezilidských vztahů při odhalení lži,“ nastínil Malášek.