„Výdejní box na potraviny je alternativou klasického obchodu, kde si lidé mohou elektronicky objednat nákup a následně si ho jen vyzvednout. Starším obyvatelům, nebo zájemcům, kteří neovládají nákupy na internetu, mohou objednávat nákupy jejich blízcí a to odkudkoli. Další výhodou je, že do jedné z části boxu se budou moci zasílat zásilky také z jiných e-shopů,“ vysvětlil místostarosta Medlovic Roman Pavelka.

Řetězec spustil první podobné boxy v republice na podzim. „Fungují podobně jako třeba Alzabox. Rozdílem je především to, že obsahují také chlazení, takže jsou vhodné i na potraviny. Aktuálně máme do desítky těchto boxů po celé České republice,“ zmínil jeho mluvčí Lukáš Němčík.

Vojta Dyk a B-Side Band na plzeňském náměstí Republiky.
Koncert Vojtěcha Dyka je odložený. Pořadatelé hledají nový termín

Řešení, které bude představeno v pátek, je podle něj první, kdy bude umístěno v obci, která nemá žádnou prodejnu. „Toto řešení v kombinaci s možností širokého výběru přes eshop zaručí plnohodnotný nákup. Rozdílem oproti třeba pojízdným prodejnám je, že ty mají jen pár položek které mohou nabídnout, takto si zákazník může nakoupit z celého širokého sortimentu velké prodejny. Toto pilotní řešení jsme zafinancovali my, ale při rozšíření je vždy potřeba, aby se podílely všechny strany,“ doplnil Němčík.

Podle místostarosty Pavelky obec hradí pouze náklady na provoz boxu, který pochopitelně spotřebovává elektrickou energii. O budoucí spolupráci se ještě bude jednat. „Prodejna smíšeného zboží v Medlovicích skončila už předminulý rok,“ připomněl Pavelka.Kupující využívají eshop s potravinami E-COOP. Ten neslouží pouze pro boxy, ale objednané zboží si zájemci vyzvedávají ve zvolené nejbližší prodejně.

Děti se pochlubily pěknými známkami.
Netradiční předávání vysvědčení: místo dárků a květin peníze postiženým tornádem

Cílem podle provozovatelů je, aby zákazníci nemuseli za nákupy zbytečně zdlouhavě cestovat.„Zboží v boxech je možné vyzvednout po načtení kódu z objednávky a otevření příslušných dvířek. Jednotlivé přihrádky jsou dostatečně velké i na větší nákupy a do budoucna se plánuje i možnost vyzvedávání nepotravinového zboží. Připravuje se také spolupráce s Českou poštou na využití nechlazených přihrádek na poštovní zásilky,“ zdůraznil mluvčí obchodního řetězce Lukáš Němčík.Obchodní obslužnost a také dostupnost dalších služeb je přitom i v dalších menších obcích na Vyškovsku velkým problémem.

„Toto řešení obcím pomáhá a zároveň přispívá regionu, neboť potraviny jsou zaváženy pouze z prodejny v blízkém okolí a neprodukují tak zbytečnou zátěž na životní prostředí,“ komentoval za provozovatele boxů také Ivo Čižmár.Platí to také v Medlovicích. „Box je v obci zavážen z prodejny, která je vzdálena jen několik kilometrů. V tuto chvíli bude zavážen dvakrát denně a zboží si stačí objednat jen tři hodiny před závozem, v případě zájmu není pro nás problém zvýšit četnost závozů,“ upřesnil František Polák, který je předsedou družstva starajícího se o zásobení Medlovic.