Na jízdu po opraveném mostě v Drásově na Brněnsku si řidiči počkají. Je v havarijním stavu, ale na jeho rekonstrukci letos nezbývají peníze. Představitelé Jihomoravského kraje v pondělí schválili změny kvůli více než miliardovému snížení příjmů ze sdílených daní v souvislosti s pandemií koronaviru. Novou podobu rozpočtu ještě musí potvrdit zastupitelé.

Kvůli škrtům sníží investice do oprav silnic o čtyřicet milionů korun. „Kromě odsunutí oprav některých mostů jsme zastavili například připravovanou stavbu okružní křižovatky v Mikulově a další drobnější stavby,“ zmínil náměstek hejtmana pro dopravu Roman Hanák.

Projekt zastavili také Mikulovští. „Vyčkáváme. Určitě stavbu nechceme platit sami,“ řekl starosta města na Břeclavsku Rostislav Koštial.

Škrty v rozpočtu kraje:
- opravy silnic: 40 milionů korun včetně oprav mostů v havarijním stavu
- školství: rekonstrukce školy v brněnské Pionýrské ulici (130 – 150 milionů)
- zdravotnictví: rekonstrukce ARO v Nemocnici Kyjov, rekonstrukce stravovacího provozu v Nemocnici Břeclav

Kraj má ztráty také v hromadné dopravě. „Počítáme do konce prázdnin s výpadky kolem 180 milionů korun. Cestujících jezdilo méně, nicméně jsme nechtěli dopravu úplně zastavit,“ konstatoval Hanák.

Na pozdější dobu odložili také opravu oddělení ARO v kyjovské a rekonstrukci stravovacího provozu v břeclavské nemocnici. Tyto investice vyjdou na osmdesát až sto milionů korun. „V oblasti školství jsme ponechali šest milionů korun na projektovou dokumentaci rekonstrukce školy v brněnské Pionýrské ulici, ale stavbu jsme odsunuli. Náklady budou mezi 130 a 150 miliony,“ vyčíslil náměstek hejtmana Petr Hýbler.

Už dříve krajští představitelé avizovali, že odloží výstavbu rehabilitačního ústavu v Pasohlávkách na Brněnsku.

PODPORA TURISMU

Naopak se snažili zachovat dotace na cestovní ruch nebo boj proti suchu. „Největší ztrátu utrpěl program pro rozvoj venkova, z původních osmapadesáti milionů vyplatíme jen jednatřicet. A to pouze pro obce, které tyto peníze využívají třeba na nějaké drobné opravy a pro místní akční skupiny,“ uvedl Hýbler.

Koštialovi, který je opoziční krajský zastupitel, vadí, že vláda zasahuje do rozpočtu kraje. „Stát by neměl krajům, které doposud hospodařily dobře, krátit rozpočet. Teď je potřeba bojovat, aby doplnil propady,“ prohlásil.

Ekonom Petr Pelc ze společnosti Cyrrus se domnívá, že po škrtech bude následovat brzký návrat do normálu. „Očekává se, že ekonomika se za dva roky může vrátit do původních kolejí, což je výrazně kratší termín, než se původně předpokládalo,“ podotkl.