Speciálního operačního robota používají chirurgové pro operace zhoubných nádorů. Ty budou díky nové pomoci méně náročné pro pacienty i operující lékaře a sestry. „Zaměřujeme se zatím na operace nádorů prostaty a konečníku, později přidáme gynekologické zákroky. Robot způsobuje menší operační rány, které se lépe hojí. Pacient navíc netrpí tak velkými bolestmi,“ vysvětlil výhody nového robota primář oddělení urologické onkologie Jan Doležel. Právě ten má na svém kontě víc než dva tisíce robotických operací. Je to nejvíc v republice.

Operační robot má čtyři ramena a sedm pedálů. Jedno z ramen pohybuje kamerou a další tři ovládají nástroje. Simulují pohyby rukou lékaře v těle pacienta. Chirurg sedí u ovládací konzoly, která může být i mimo operační sál. „Ovládání je velmi intuitivní. Náš tým se na robotovi školil několik týdnů. Někteří lékaři přirovnávají získání licence na práci s robotem k pilotnímu průkazu pro vrtulník,“ podotkl Doležel.

Prvním pacientem, kterému lékaři v Brně s novým robotem pomohli, byl Svatopluk Nehyba. Operovali ho hned v první den po spuštění robota třiadvacátého května, měl nádor na prostatě. „Normálně chodím a můžu vést běžný život. Koncem měsíce se chci vrátit do práce,“ řekl pacient, kterého pár dní po operaci propustili lékaři domů.

Robot bude pomáhat lékařům při stovkách operací ročně. „Zatím plánujeme kolem dvou set operací ročně. Postupně zaškolíme chirurgy z dalších oddělení,“ dodal Žaloudík.