„Na angličtinu jsem se nemusela tolik připravovat, přečetla jsem si pár zajímavých reálií a tím to haslo. U matematiky bych si musela veškeré znalosti za poslední čtyři roky zopakovat, čímž jsem nechtěla ztrácet čas a raději jsem se soustředila na biologii a chemii, kvůli přijímačkám na medicínu,“ popsala Pavlína Papežíková, která odmaturovala loni.

Vítěz soutěže Best in English Filip Štolfa. Student Gymnázia Matyáše Lercha podal nejlepší výkon v celé České republice, mezi soutěžícími z EU se umístil za čtvrté příčce.
Nejlepší angličtinář je z Brna. Překonal konkurenci v Česku i ve světě

Ať už z obav z neúspěchu nebo jiných důvodů, vyhýbání se matematice je strategií stále větší části středoškoláků. Zatímco v roce 2017 si ji ve společné části maturit zvolilo 26,4 procenta studentů, loni to bylo o pět procent méně.

Letos na jaře bude kalkulačky potřebovat už jenom necelá pětina maturantů. „U studentů vede angličtina. V Jihomoravském kraji se jich k ní přihlásilo 5 691, dalších 131 si vybralo němčinu, našli se i čtyři maturanti z francouzštiny,“ vyčíslil Marek Lehečka ze společnosti Cermat, která státní maturity připravuje.

V něděli 1. 3. 2020 začne oprava ulice Merhautova.
Oprava Merhautovy ulice v Brně: někteří mají obavy, jiní se těší

Obliba angličtiny nese své ovoce. Loni jihomoravští maturanti u zkoušky zazářili a jejich výkon jim vynesl hned po Praze druhou nejlepší známku ze všech krajů. Za hlavním městem, kde si maturanti vysloužili průměrnou známku 1,83, zaostali jen o desetinu.

„Úroveň žáků je mnohem vyšší než před patnácti lety. S angličtinou se v online světě setkávají už odmala, sledují seriály v originále, nebojí se mluvit. Někdy si naopak kolegové češtináři stěžují, že s mateřštinou mají studenti větší problém než s angličtinou,“ okomentovala Eva Zajíčková, která učí angličtinu na brněnském Gymnáziu Matyáše Lercha.

Podle ní za velkým zájmem o státní maturitu z angličtiny stojí i její nízká obtížnost. „Laťka není příliš vysoko, gymnazisté ji zvládnou levou zadní,“ zhodnotila.

Maturanti v kraji:

– 7 333 jihomoravských studentů usedne letos na jaře k maturitním testům

– hitem je angličtina, na jaře zkouška čeká 5 691 maturantů v kraji

– stále více studentů se vyhýbá matematice, letos se k ní přihlásilo jenom osmnáct procent maturantů v kraji

– loni měli jihomoravští maturanti z angličtiny hned po Praze druhou nejlepší průměrnou známku, zároveň měli v krajském srovnání vůbec nejnižší neúspěšnost

To potvrzují i sami studenti gymnázií „Maturita z angličtiny byla opravdu jednoduchá,“ řekla Rovnosti například Kristýna Filková z Blanska.

Z dostupných analýz vyplývá, že potíže nečiní ani žákům z ostatních typů škol. „Loni u maturity z angličtiny neuspěly jen 3,2 procenta jihomoravských studentů. Pro srovnání, u češtiny byl podíl neúspěšných dvojnásobný. Test z matematiky byl nad síly 12,2 procenta maturantů,“ uvedl Lehečka z Cermatu.

Jak Deník Rovnost nedávno informoval, jihomoravští studenti nesbírají díky své angličtině úspěchy jen u maturit. V soutěži Best in English se ve světové top dvacítce umístili Brňané Filip Štolfa a Michal Zapletal a Marek Milička ze Znojma.

V současnosti má maturita dvě části. Ve společné části píší všichni maturanti slohovou práci a didaktický test a skládají ústní zkoušku z češtiny. Druhý povinný společný předmět si volí mezi matematikou a cizím jazykem. Znalosti matematiky ověřuje didaktický test, u cizích jazyků maturanty kromě testu na čtení a poslech čekají dvě kratší slohovky a ústní zkoušení. Kromě toho studenti posledních ročníků ve školní části maturit absolvují zkoušku z minimálně dvou dalších předmětů.

DOMINIKA VRBECKÁ, JANA TOMALOVÁ