Teď se oslicím Ádě a Sáře daří lépe. „Obě dvě stále berou antibiotika, ale vše je na dobré cestě,“ ujistila Andrea Kroutilíková z vyškovského zooparku. Klisny jsou zatím ve stájích u svých maminek.

Poporodní infekce potrápila mláďata i ošetřovatele. „Měli jsme o ně strach, starší Ádu jsme museli převézt na kliniku do Brna. Věnovali se jí dnem i nocí,“ sdělila veterinářka vyškovského zooparku Dana Hyláková. Převoz na kliniku se vyplatil. Klisně se teď podle ošetřovatelů daří lépe.

Áda se však zanedlouho musela poprat s další potíží, průjmem. Někdo z návštěvníků ji totiž nakrmil. „Zřejmě ji lidé dali kuličky z automatů v zooparku. Mláďata na ně nejsou zvyklá, a pak je jim špatně,“ vysvětlila Hyláková.

Ruce s krmením lidé snadno natáhli přes plot. Proto se ošetřovatelé rozhodli nechat oslíky ve stáji. „Pustíme je do výběhu, až budou úplně zdravé,“ sdělila Kroutilíková.

Oslíky ve výběhu ráda uvidí i Petra Krobová. „Doufám, že se brzy uzdraví. Doma máme několik mazlíčků, takže vím, jaké jsou s nimi starosti, když onemocní,“ komentovala žena z Bohdalic.

S krmením zvířat v zoo je opatrná. „Nikdy jsem dětem nedovolila dávat zvířatům jiné krmení, než se prodává v zoo. Mláďata jsme nekrmili vůbec, ty přece mají pít mateřské mléko,“ myslí si Krobová.

Infekci oslí mláďata chytnou často. Pupeční šňůra se jim po porodu utrhne přímo u pupku, a zůstane tak otevřená rána. „Trvá až dva týdny, než se uzavře. Do té doby se bakterie dostanou oslíkům snadno do těla,“ vysvětlila veterinářka Hyláková.

Naopak u telat nebo hříbat takový problém nehrozí. „Zůstane jim pupeční provazec, který zaschne a pak se utrhne,“ dodala Hyláková.

MARTINA MORESOVÁ