Patnáct ucelených preparovaných těl a přes 130 dalších exponátů včetně všech lidských orgánů zůstává zavřených v pavilonu C brněnského výstaviště.

Kontroverzní výstavu těl Body Worlds – Cyklus života chtěli pořadatelé slavnostně zahájit ve čtvrtek, kvůli koronaviru se ji ve středu rozhodli odložit. „Do poslední chvíle jsme věřili, že situace nebude eskalovat a výstavu otevřeme. Bohužel to v této chvíli není možné,“ uvedla za pořadatelskou firmu JVS Group Květa Havelková.

Nový bytový komplex Hvězdová v brněnských Zábrdovicích.
Čtvrtmiliardový bytový komplex Hvězdová. Podívejte se, co vyroste v Zábrdovicích

Organizátoři nechtěli vystavit riziku ani návštěvníky ani proškolené mediky, kteří měli dělat průvodce. „Součástí expozice mělo být i odborné školení v poskytování první pomoci, které se bez osobního kontaktu neobejde,“ vysvětlila Havelková.

Na opravdové zčernalé plíce kuřáka, detaily svalstva, kůže nebo nervového systému si lidé počkají. Jak dlouho, zatím není jasné. „Všichni věříme, že otevřeme co nejdřív. Už zakoupené vstupenky zůstávají platné,“ ujistila Havelková. Dodala, že předprodej stále pokračuje.
Na výstavu o lidském těle se těšil i Adam Malík z Brna. „Snad ji brzy otevřou. Doufal jsem, že se něco přiučím, dokonce už mám i lístek,“ svěřil se student.

Zrušení výstavy je další rána pro společnost Veletrhy Brno, která vlastní brněnské výstaviště. „Všechno, co na výstavišti zvláště v této době odehrává, má pro nás přínos. Nejvíc jsme postižení tím, že nemůžeme pořádat veletrhy. Všechny, které jsme plánovali na podzim, jsou víceméně zrušené,“ poznamenal mluvčí firmy Jaroslav Bílek.

Kvůli pandemii přišli zástupci společnosti o většinu akcí. Už na konci června oznámili zrušení říjnového Mezinárodního strojírenského veletrhu. Z podzimních akcí zbyla přehlídka karavanů a vybavení Caravaning. „Tu bychom chtěli udělat. Snažíme se pracovat a hledat nové příležitosti a možnosti,“ dodal Bílek.

Veletrhy Brno podle něj budou mít letos ztráty ve stovkách milionů korun.

Už od jara se zástupci firmy zasazují, aby ministerstvo zdravotnictví veletrhy vyřadilo z hromadných akcí. „Svou podstatou se blíží spíš provozu obchodních center. Mezi bezpečnostními opatřeními těchto středisek není pravidlo, které bychom nesplnili. Naše haly jsou větší, prostornější. Můžeme zajistit dostatečné rozestupy mezi stánky, kontrolovat počet lidí. Máme daleko lepší předpoklady splnit hygienické požadavky než obchodní centra. A ta v tuto chvíli mají zelenou a mohou pracovat a my ne,“ upozornil Bílek.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy bude právě sektor veletrhů zasažen dlouhodobě. „Teď musí čerpat z rezervy. Návrat navíc nebude plný, protože veletrhy ustupují z módy a koronavirus tento proces urychluje,“ zhodnotil.

O výstavě Body Worlds

* Všechny ukazované části jsou z lidských dárců evropského původu. Vnějším vlivům odolávají díky chemickému procesu, takzvané plastinaci.

* V pavilonu C na brněnském výstavišti na návštěvníky čeká přes 150 exponátů, 15 z nich jsou ucelená těla.

* Do Brna se výstava vrátila po šesti letech. Těla tehdy byla v Galerii Vlněna, za půl roku se na ně přišlo podívat přes sto tisíc lidí.

* Výstava byla předmětem diskuzí, podle některých kritiků byly tehdejší exponáty těly čínských politických vězňů.