Pro pěstitele však právě nyní nastává kouzelný čas. „Levandule moře v této době zajímavě mění barvy. Druh Grosso vypadá každý den na slunci jinak. Od nezralých zelených vršků, přes hnědé odstíny až po světle a nakonec tmavě modrou až fialovou. Jak se keře vlní, jde o úžasný pohled,“ popisuje farmář.

Žhavé slunce je podle něj živou vodou pro levanduli, která se rychle rozrůstá. Turisté mohou slunečné dny využít k opalování na lehátkách nebo si mohou užít panoramatický pohled na levandulové lány s Pálavou na pozadí a vůni jako ve francouzském Provence. „Zhruba kilometrovou cestu od nás na pole mohou zakončit ve stínu nové pergoly. Pořádáme tam i workshopy jako třeba vázání květin. Novou atrakcí je fialový traktor, který se bude líbit nejednomu malému i velkému farmáři,“ uvádí Bíza.

Krojované hody v Mikulově.
Hody na jižní Moravě v dobách covidu: omezeně a pro místní

Každoročně s nástupem léta berou selfiechtiví lidé pole ve Starovičkách útokem. Je to zátěž nejen pro malou obec, ale i farmu. „Bojujeme s tím každou sezonu. A snažíme se poučit z komplikovaných situací. Letos jsme zrušili profesionální fotografování, pro které jsme část pole vyčleňovali. Někteří lidé pravidla obcházeli a vodili si sem klienty tajně, dokonce vyháněli ostatní návštěvníky,“ vysvětluje Bíza s tím, že běžní turisté si nadále mohou pořizovat zajímavé snímky.

Po těžkém úrazu na paraglidu skončil farmář na vozíčku a v roce 2014 začal hospodařit na několika hektarech za vesnicí. Myšlenku volně přístupného levadulového pole měl od počátku. S tisícovkou turistů denně a neukázněnými řidiči ale nastal problém. „Teď máme brigádníky, kteří kontrolují dodržování určitého řádu. Stále se totiž jedná o zemědělské pole, kde bylinu pěstujeme pro další zpracování,“ poukazuje Bíza.

Starosta Bulhar Jiří Osička.
Starosta Bulhar Osička: Sesuv ohrožoval pětadvacet domů. Na to nezapomenu

Jak říká, levandule má nepřeberné množství využití. Olej mu pomáhá předcházet senné rýmě. Pěstují dva druhy trvalky: Z levandule lékařské vyrábějí produkty například do voňavých pytlíčků, mletý květ přidávají i do kávy ze spřátelené moravské pražírny. Později rozkvétající Grosso je pak ideální pro kosmetické přípravky. Odrůda je totiž výrazně aromatická. V parném dni zase přijde vhod levandulová limonáda, připravují i bonbony.

Farma se v budoucnu z centra obce přestěhuje na jiné místo, zůstane ale ve Starovičkách v sousedství stávajících lánů. „Vykoupili jsme pozemky včetně prostoru pro budoucí parkoviště. Čeká nás celý stavební proces. Může to trvat dva tři roky. Chceme mít zázemí na farmě, okolo níž bude levandule,“ nastínil Bíza.

Antonín Juriga nabízí ve svém Bistru Přístav v Pavlově unikátní zmrzlinu na asijský způsob.
VIDEO: Unikátní zmrzlinu v bistru u novomlýnských nádrží řežou jako gyros

Právě problémy s parkováním byly trnem v oku místních. S obcí ho vyřešili alespoň speciálním parkovištěm na konci Staroviček. První plánovaný přesun farmy na okraj vesnice však nevyšel. Stovka místních dokonce sepsala petici. Nelíbilo se jim, že by farma a k ní mířící turisté nebyli dost daleko od jejich domů. Zastupitelstvo nakonec projekt smetlo ze stolu a Bíza začal shánět vhodnější lokalitu.

Do Staroviček jezdí s foťákem dva roky Petr Fojtík. „Líbí se mi i zaměření farmy, hospodaření v souladu s přírodou,“ uvádí.

Z fenoménu levandule jako lákadla pro turisty se v budoucnu díky změnám klimatu může stát běžná součást jihomoravských polí. „Máme tady hodně sluníčka a levanduli svědčí sucho, tak proč ne,“ usmívá se.