Za pár dní se budete muset rozloučit s lední medvědicí Noriou. Odjede do Německa. Jak takový odjezd vnímáte vy chovatelé?
Na odjezdy si člověk musí zvyknout a jednoduše počítat s tím, že některá zvířata časem odjedou. U Norinky jsem s tím počítal dlouho dopředu. Na druhou stranu mám z jejího odjezdu i radost, protože v jiné zahradě může přivést na svět potomky a rozdávat radost tam.

Jaroslav Jasinek• Narodil se v listopadu 1972. Pochází z Brna.
• Vystudoval obor chovatel na zemědělské škole.
• Po skončení studií pracoval krátce v družstvu, kde měl na starosti dobytek – krávy a býky.
• Více než čtvrt století působí v brněnské zoo jako chovatel.
• Na starosti má šelmy – například lední medvědy, lvy, či vlky arktické.


Budete u Noriina odjezdu?
Určitě, pravděpodobně s ní pojedu až do Německa, abych byl u jejího vypuštění v novém výběhu.

Odjezd a přeprava ledního medvěda musí být náročná. Jak bude akce vypadat?
Podrobnosti domlouváme, ale pravděpodobně ji zavřu do ubikace, zvenčí dám bednu, do které by měla přejít. U jejich starších sourozenců to vždy bylo bez problému. Pak bednu přeneseme do připraveného auta, což bude vyžadovat hodně lidí. Noria váží kolem 250 kilo a bedna má i tři sta kil. Na odnesení bude potřeba deset chlapů a možná budeme na naložení potřebovat i techniku.

O Noriu se staráte jako chovatel odmalička. Jaká je?
Norinka si ráda hraje, je velký lovec, celá mamka. Možná je to tím, že vyrůstala jako jedináček. Je hodně aktivní, hned, jak se něco šustne, zbystří. Když se přiblížím k výběhu, začne číhat a natahuje tlapky. Počítám, že kdyby mohla, vtáhla by si mě do výběhu na hraní. Ona by to brala jako hru, ve skutečnosti by to zábava asi nebyla. Takže si na ni musím dávat pozor.

CELÝ ROZHOVOR S JAROSLAVEM JASINKEM ČI PŘEČTETE V ZÍTŘEJŠÍM (18.8.) TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST.