Na začátku letošního roku podali druhou žádost o registraci. „Doufáme, že do konce října bude vše úspěšně vyřešené,“ uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.
První žádost podali před dvěmi a půl lety. Museli ji však stáhnout, protože Evropská léková agentura požadovala doplnění dětské klinické studie. „Testování přípravku na malých pacientech by se natáhlo na několik let,“ uvedl Lukáš Pech z Ústavu jaderného výzkumu, ve kterém přípravek vznikal. Odborníci proto žádost stáhli a podali letos novou, literární. „Tento postup bude efektivnější než pediatrická studie,“ dodal Pech.
Povolení Pech očekává až příští rok. „Podle mě to je nejbližší možný termín registrace. Přemýšlet o říjnu je hodně odvážné“ podotýká.
Státní ústav pro kontrolu léčiv, který žádost o registraci vyřizuje, nemůže sdělit žádné bližší informace. „Podle zákona se nemůžeme vyjadřovat kdy a jak řízení skončí. Při předkládání žádostí o registraci přípravku však respektujeme zákonné lhůty,“ sdělila mluvčí ústavu Barbora Peterová.
Lékaři díky nové látce jasně rozeznají nádorovou tkáň. Přesná diagnóza je součástí trendu komplexnosti, který je podle onkologa Jaroslava Štěrby velice důležitý. „Musíme o nádoru vědět vše, ideálně i o pacientovi. Je třeba pátrat po tom, co je unikátní v nádoru i jeho hostiteli,“ uvedl Štěrba.
Přípravek, který zlepší léčbu pacientů s mozkovými nádory, by mohli používat jen v brněnských nemocnicích. „Radiofarmakum má poločas rozpadu dvacet minut. Může se tedy využívat jen v krátké vzdálenosti od výrobny,“ vysvětlila Joukalová.
Podle nejnovějších statistik přes devadesát tisíc lidí v České republice každoročně onemocní zhoubným nádorem. „Mozkový nádor pak vznikne u osmi set lidí. Další více než tisícovce pacientů lékaři zjistí mozkové metastázy z jiného nádorového onemocnění,“ uvedla mluvčí Joukalová.
Obě nádorová onemocnění přímo ohrožují pacientův život. „Bohužel i přes veškerou péči naprostá většina nemocných umírá,“ dodala Joukalová.