Už potřetí se protestní události v Brně účastní Katrin Vorreiterová z Ochozu u Brna. „Nesouhlasím s názorem, že ryba není zvíře, jak někteří lidé tvrdí. Není nutné, abychom pro přežití konzumovali zvířata. Nežijeme v pravěku. Navíc vědci už dokázali, že kapři cítí bolest totožně jako psi nebo kočky,“ sděluje na místě redaktorce Rovnosti mladá žena.

Aktivisté svůj nesouhlas vyjadřují téměř beze slov s černou rouškou přes pusu. „Symbolizuje to fakt, že kapři nemohou křičet bolestí a strachem, ani ve chvíli, kdy je jim ubližováno. Před třemi lety jsme měli pusu zalepenou černou páskou. Poslední dva roky, kdy je koronavirová pandemie používáme černé roušky,“ dodává Vorreiterová.

Zdroj: Deník/Gabriela Pirklová

O prožívání ryb informují kolemjdoucí pomocí bannerů. „Někteří aktivisté si přinesli vlastní cedule s různými texty, třeba i malované temperami. Dalším jsme bannery s hesly rozdali. Navíc kolemjdoucím rozdáváme recepty na veganskou štědrovečerní večeři. Ryba se dá nahradit například sojovým řízkem nebo hlívou. Kvůli večeři nemusí trpět jakýkoliv tvor,“ říká organizátorka brněnské akce Natálie Havlová.

Nenásilnou protestní akci pořádají už čtvrtým rokem představitelé spolku Zvířata nejíme. Každý rok počet aktivistů podle spoluzakladatele organizace Lukáše Vincoura stoupá. „Teď nás tu je zhruba šedesát, podobně jako loni. Všichni chceme upozornit na to, že Vánoce jsou svátky klidu a míru a že by je lidé neměli slavit s mrtvým kaprem na talíři,“ tvrdí mladý muž.

Ilustrační fotografie.
Rychlý zásah brněnských strážníků: podívejte se, jak dopadli zloděje za minutu

Tiché uličky za kapry se letos konají v různých předvánočních termínech v šesti městech po celém Česku. „Aktivisté se už sešli v Ostravě, Mostě a Ústí nad Labem. Ve středu jsou v Brně a poté ještě vyjádří svůj nesouhlas v Plzni a Praze,“ vyjmenovává Vincour.