„Navrhnu krajské radě a zastupitelstvu dotační program, který by vznik nových vinic v kraji podpořil," potvrdil hejtman Michal Hašek.

Prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray iniciativu kraje ocenil. „Příští rok budeme mít k dispozici téměř devět stovek hektarů pro vytvoření nových vinic. Výsadbu ale bohužel nepodporují evropské dotace, proto finanční pomoc kraje vítáme," sdělil Nyitray.

Podle hejtmana Haška by forma podpory mohla být jasná v druhé polovině letošního roku. „Musíme jednat s ministerstvem zemědělství o slučitelnosti podpory s právem Evropské unie," informoval hejtman.

Unie chce změnou předpisů stabilizovat celkovou výměru vinic v Evropě. Konečnou verzi materiálu zatím ještě Brusel nemá. Čeští úředníci na něj nyní čekají a až poté změny promítnou do národní legislativy.

Se směrnicí se kromě rušení rezerv pojí další věc, která je nepříjemná. Podle ní vinaři ztratí právo na opětovnou výsadbu vyklučených vinic se lhůtou osmi let. Doba, do kdy musí vinař vinici obnovit se nově zkrátí na tři roky a navíc si musí zařídit povolení. „Když do tří let nevysadí, dostane pokutu, což je novinka," upozornil vrchní ředitel kabinetu ministra zemědělství Mariana Jurečky Vít Doležálek.

Sankce podle něj dosáhne až stovky tisíc korun na hektar.