VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec těžby. V rudické pískovně chtějí naučnou stezku

Rudice, Mikulov – Pláže, jezírka, zajímavé nerosty. To vše už dlouhá léta přitahuje do zčásti zatopeného pískového lomu Seč na okraji Rudic na Blanensku výletníky. „Občas tam v létě s dětmi zajdeme. Hrají si v písku, cachtají se ve vodě a sbírají kamínky. Vím, že se tam nesmí, ale písek se už těží jen velmi zřídka. Chodí tam spousta lidí,“ uvedl muž z Blanenska, který si nepřál zveřejnit své jméno. Redakce Deníku ho zná.

5.6.2018
SDÍLEJ:

Lom v Rudici.Foto: Irena Brožová

Za nepovolený vstup stejně jako ostatní totiž riskuje až patnáctitisícovou pokutu. Lom lemují cedule se zákazem a donedávna tam těžila písek, i když jen velmi zřídka, společnost Setra. Nyní jedná s báňským úřadem o ukončení prací a převodu těžebních práv na obec. „V lomu Seč už písek netěžíme. Po sanačních pracích vše směřuje k ukončení těžby. Jednáme se zástupci obce, Správou chráněné krajinné oblasti Moravský kras a Mendelovou univerzitou v Brně, co bude s lomem dál,“ řekl prokurista firmy Lubomír Hora.

Menší část lomu leží na pozemcích Rudice, větší pak na půdě brněnské univerzity. „O ukončení těžby a zpřístupnění části lomu jednáme už dlouhé roky. Jde o unikátní geologickou lokalitu a je škoda ji po těžbě nějakou rozsáhlou sanací zničit,“ prohlásil starosta Rudice Roman Šebela.

Lom Seč• Leží na okraji obce Rudice na Blanensku. Písek se v něm intenzivně netěží od první poloviny 90. letech.
• Těžební práva má firma Setra. S báňským úřadem jedná o ukončení těžby.
• Pískový lom je nepřístupný a leží z části na pozemcích Rudice a na parcelách Mendelovy univerzity.
• Má rozměry přibližně 180 x 100 metrů a dosahuje hloubky až 30 metrů.
• Nyní představuje jediný větší odkryv druhohorních usazenin označovaných jako Rudické vrstvy.


Poznamenal, že převod lomu na obec má být bezúplatný. „Chceme tam naučnou stezku pro turisty. Je však potřeba, aby tato unikátní lokalita měla nějaký řád a byla pod kontrolou. Po ukončení těžby musí těžaři zajistit určité sanační úpravy, aby přístupná část lomu byla bezpečná. Po dlouhých letech jsme blízko dohodě. Převod těžebních práv může být hotový do konce roku,“ dodal Šebela.


ÚTOČIŠTĚ ŽAB


Podle Antonína Tůmy ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras jde také o zajímavou lokalitu s výskytem vzácných živočichů. „Kras je chudý na vodní plochy. Každé jezírko je tak vzácné. I z tohoto pohledu je lom Seč zajímavý kvůli výskytu obojživelníků. Nápad s naučnou stezkou je dobrý záměr. Jenom pak bude potřeba v lomu zajistit, aby tam nikdo nerozdělával ohně a nejezdili tudy motokrosaři, jak se už v minulosti několikrát stalo,“ zmínil Tůma. Dodal, že lom by se v budoucnu mohl stát také přírodní památkou, což by usnadnilo jeho ochranu.

To zatopený vápencový lom v Mikulově na Břeclavsku přírodní památka už je. Lidé se tam přesto koupat smí. Místo připomíná některé destinace na Jadranu. „V opravdu parných letních dnech se tam sejde až pět set návštěvníků. Jsou to převážně turisté. Místní už kvůli takovému náporu lom ani nenavštěvují. Chvíli pak trvá, než se lokalita z letní sezony vzpamatuje,“ uvedl vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet. Pod správu dnes lom spadá.

Autor: Jan Charvát

5.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 14 900 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracoviště: nám. Krále Jiřího č.p. 361, 679 72 Kunštát na Moravě., Praxe v šití na průmyslových šicích strojích minim. 1 rok.. Pracoviště: King style s.r.o. - provozovna kunštát, nám. Krále Jiřího, č.p. 361, 679 72 Kunštát na Moravě. Informace: Šárka Neničková, +420 516 410 509,603 523 764.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 15 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Kontrola kvality. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme šikovné pracanty, kteří budou splňovat následující podmínky:, •dobrý zrak – vyhodnocování vizuálních vad výlisků, •zodpovědnost, flexibilita, preciznost (cit na detail), •uživatelská znalost MS Office, praxe v oblasti kvality výhodou, •min. SOU, všeobecné technické vzdělání výhodou, •ochota pracovat na směny, Náplň práce, •vstupní kontrola materiálu, •mezioperační kontrola výrobního procesu podle stanovených plánů, •uvolňování / zastavení výroby, procesní kontrola výrobků, Co Vám za dobře odvedenou práci nabízíme?, •práci v zavedené firmě, •adekvátní platové ohodnocení, •závodní stravování, •možnost kariérního růstu. Pracoviště: Chemoplast bec, a.s., Pražská, č.p. 1602, 678 01 Blansko 1. Informace: Lenka Skočková, +420 606 708 586.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 360 Kč

Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy sociální pracovník/ce v oddělení sociálně právní ochrany dětí odboru sociálních věcí MěÚ Blansko. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19360 kč, mzda max. 29150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Blansko vyhlašuje výběrové řízení na funkci: sociální pracovník v oddělení sociálně právní ochrany dětí odboru sociálních věcí MěÚ Blansko., Požadované obecné předpoklady: státní občan ČR, případně cizí státní občan, který má v ČR trvalý pobyt, občanská a morální bezúhonnost., Požadované kvalifikační předpoklady: vyšší odborné vzdělání získané absolvováním vzdělávacího programu v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci a sociální pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociální práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost, nebo vysokoškolské vzdělání získané studiem v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu zaměřeném na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku., Další požadované předpoklady: znalost právních předpisů v dané oblasti, zejména zákon o sociálně-právní ochraně dětí, občanský zákoník, část druhá - rodinné právo, trestní zákoník, zákon o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže a zákon o výkonu ústavní výchovy, znalost správního řádu, umění jednat s lidmi (dobré komunikační schopnosti), odpovědnost, tvořivý přístup, týmová spolupráce, flexibilita, znalost práce na PC, ŘP sk. B, praxe ve veřejné správě vítána., Způsob, termín a místo nástupu: pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup k 01.09.2018 nebo dle dohody, MěÚ Blansko., Platové zařazení: řídí se zákonem č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, nařízením vlády č. 341/2017 Sb., a předpisy souvisejícími, platová třída 10., Lhůta pro podání písemné přihlášky: 12.07.2018, Náležitosti přihlášky: jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu, kontaktní telefon, datum a podpis, životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech, výpis z evidence rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji pro účely tohoto výběrového řízení., Písemnou přihlášku spolu s požadovanými doklady a přílohami doručte v zalepené obálce se značkou "SOC - NEOTVÍRAT" na adresu: Město Blansko, Ing. Josef Kupčík, tajemník, nám. Svobody 32/3, 678 01 Blansko., Nevyžádané dokumenty a doklady budou po ukončení výběrového řízení skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město blansko, nám. Svobody, č.p. 32, 678 01 Blansko 1. Informace: Josef Kupčík, +420 516 775 184.

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 17 000 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) pracovník/ce vstupní kontroly. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok., Znalost ISO 9001 a NJ výhodou, elektro vzdělání., První kontakt na e-mail: bozena.necasova@gmw.cz. Pracoviště: Gmw-měřicí technika,s.r.o., Hybešova, č.p. 584, 678 01 Blansko 1. Informace: Božena Nečasová, +420 516 410 740.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oprava silnice. Ilustrační foto.

Dukelská je stále rozkopaná. Neotevře se ani přes léto

Videosouhrn 23.–24. června 2018
1

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Blansko roztančili Mirai i pankáči. Na Morava Park Festu

Blansko /FOTOGALERIE, VIDEO/- V sobotu po obědě bývá pěší zóna v blanenské Rožmitálově ulici většinou liduprázdná. Občas před tamním supermarketem posedává skupinka bezdomovců. Nadávají na politiku, drahý alkohol a zpackaný život. Jinak je tu mrtvo. Tentokrát jsou všechny lavičky v ulici obsazené, u nové cukrárny pořádná fronta na zmrzlinu. Hloučky lidí míří i s kornouty do zámeckého parku. V poledne tam startuje třetí ročník hudebního festivalu Morava Park Fest. 

Vracovští předvedli ve Strážnici hody, Maďarky nesly na hlavách lahve

Strážnice /FOTOGALERIE, VIDEO/– Užít si víkend a věnovat se oblíbené zábavě, poslouchat lidovou muziku i vzpomínat na mládí přicházejí lidé, kteří v podmračeném sobotním poledni míří ke strážnickému zámku a skanzenu. Cimbálky vyhrávají z reproduktorů městského rozhlasu, mezi návštěvníky s batohy a fotoaparáty se proplétají krojovaní. Strážnice hostí třiasedmdesátý Mezinárodní folklorní festival.

Za bibli Moravského krasu dostal speolog Petr Zajíček prestižní cenu

Blanensko – Moravský kras v ponorné řece času. Kniha, kterou napsal speleolog Petr Zajíček z Vavřince, získala prestižní ocenění pro autory vědecké a odborné literatury. Cenu Josefa Hlávky v kategorii vědy o neživé přírodě. Tu si Zajíček převezme v pondělí na zámku v Lužanech u Přeštic. 

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT