Na jaře se každoročně jmelí probouzí ze zimního spánku. Jakmile začne z hostitelského stromu vysávat mízu, roste. Na jižní Moravě se nyní jmelí drží i v místech, kde dřív nebylo. „Neřekl bych, že je přímo přemnožené. Vyskytuje se ale na mnoha nových místech, například na Břeclavsku," uvedl zahradník Jiří Kašík. Každoročně se stará o stromy a keře po celé Moravě.

Dřív rostlo jmelí jen v severních částech republiky, se změnami klimatu se posouvá jižněji. „Na sever od Brna s tím nyní problém nemáme, ale vím, že kolem Břeclavi a Znojma to kolegové řeší," poznamenal odborný lesní hospodář Radek Musil z Lažan na Blanensku.

Krade mízu i vodu

Jmelí roste výhradně na listnatých stromech, které obírá o mízu a vodu. Nesnaží se hostitele zničit, to by zahynulo. „Jmelí stromům škodí, ale můžeme jen spekulovat, co jeho rozšíření bude pro přírodu znamenat v širším kontextu," podotkl Kašík.

Rozsáhlejší škody na stromech v lesích však zřejmě nehrozí. „Jmelí se objevuje hlavně v parcích a zahradách. Tam to obvykle řeší technické služby měst," uvedla mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

co je to jmelí a čím stromům škodí Jmelí je poloparazitická rostlina. V České republice se vyskytuje její jediný druh, jmelí bílé. Je charakteristické bílými kulovitými plody. Parazituje na listnatých stromech v jejich korunách. Odčerpává z nich vodu, mízu a minerální látky. Nakonec může napadený strom i odumřít. O Vánocích je jmelí oblíbená dekorativní rostlina v domácnostech.

Přestože dlouhodobě může růst jmelí zapřičinit i odumření celého stromu, ani někteří odborníci nevidí v přemnožení zásadní problém. „Jmelí tady vždycky bylo a bude. Do přírody přirozeně patří," myslí si lesní správce Bzence na Hodonínsku Ivan Černý. V lesích tam parazita neřeší vůbec, v parcích ho ořezávají, až přeroste únosnou hranici. „Většinou nepomůže uřezat jen jmelí, protože je prorostlé do větví. Musí se zlikvidovat celá napadená část stromu," dodal Černý.

Že není nutné zahajovat kvůli rozšiřujícímu se parazitovi okamžitá opatření si myslí také Kašík. „Příroda se s tím vypořádá sama, člověk by se neměl snažit to nějak zvlášť řešit," tvrdí zahradník.

Problémy ale nemají všude. „Jmelí nám tady neroste vůbec nebo jen minimálně," uvedl například zástupce ředitele Školního lesního podniku ve Křtinách na Blanensku Pavel Mauer.

Amatéři ubližují

Radost z většího množství jmelí budou mít hlavně před Vánocemi amatérští česáči, kteří si jeho prodejem přivydělávají. Mnohdy jsou ale při sběru velkého množství nešetrní. Někdy například lámou celé větve. „Odborníci, kteří mají ke sběru jmelí certifikát, stromu neublíží. Amatéři však často ano," informoval Kašík.

Očesávání stromů ve velkých výškách je také nebezpečné. „Chápu, že je to problém, ale aspoň si lidé mohou přivydělat a třeba bude jmelí na Vánoce levnější," řekl Brňan Zdeněk Šmora. Pokud ale lidé ořezávají jmelí bez povolení, hrozí jim pokuta až dva tisíce korun.

Problémem při šíření jmelí je to, že se jej v podstatě nelze zbavit. I po odříznutí totiž ve větvích zůstávají zárodky a parazit znovu vyroste. „Jmelí postupně přirůstá a když se trhá nebo řeže, je už sedm až deset let staré," upřesnil Kašík.

MARTIN VÉRTEŠI

ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI