Statistika pro kraj za celý loňský rok ještě není kompletní, předběžná čísla však trend potvrzují. „Za první tři čtvrtletí loňského roku se narodilo 10 148 dětí, což bylo o 237 méně než v roce 2018 za stejné období,“ sdělila Milada Jonášová z krajské správy statistického úřadu.

Ve znojemské porodnici přišlo na svět 949 dětí včetně devíti dvojčat, z toho 189 císařským řezem. „Nezaznamenali jsme tu žádné zásadní výkyvy,“ sdělila mluvčí Petra Veselá.

V kyjovské nemocnici počet narozených už třetím rokem klesá. „Loni jich bylo 963 včetně sedmi dvojčat, ale v roce 2017 to bylo o 103 miminek více,“ prozradil mluvčí nemocnice Filip Zdražil.

Poměrně výrazně převažovali chlapci. „Bylo jich 514 oproti 448 děvčatům. Už se pomalu stává pravidlem, že se jich u nás rodí více, letos je však rozdíl nejmarkantnější za poslední dobu,“ sdělil primář Julius Maruška.

Nárůst zaznamenali u počtu porodů císařským řezem. „V loni jich bylo 207, v letech 2018 a 2017 o dvacet méně. I tak se kyjovská nemocnice v tomto srovnání drží pod celostátním průměrem,“ doplnil Maruška.

Jenom minimální odchylky zaznamenali ve vyškovské nemocnici. „Loni se u nás narodilo 1017 dětí, to je jen o sedm více než v roce 2018,“ informovala za Nemocnici Vyškov Helena Tvrdá.

Nemocnice si tak drží vysoká čísla podobně jako v minulých letech. Významný nárůst tam zaznamenali u dvojčat. „Měli jsme jich devět, to je o pět více než v roce 2018,“ prozradila Tvrdá.

Zatímco předloni tam převažovala děvčata, loni se poměr prohodil. Poklesl naopak počet císařských řezů, ale pouze mírně. „Se 105 případy se jejich podíl z celkového počtu porodů udržuje lehce nad deseti procenty podobně jako v minulých letech,“ dodalo vedení nemocnice.

Mírný nárůst zaznamenali v nemocnici v Boskovicích. „Za loňský rok se u nás narodilo 924 dětí. Mezi chlapce a děvčata to bylo rozdělené zhruba půl na půl,“ sdělil primář a porodník nemocnice Jan Machač. V roce 2017 se tam například narodilo 899 novorozenců.

Ani Boskovickým se nevyhýbají mimořádné situace. „Po pětatřicátém týdnu se rodí tady, ale v případě předčasných porodů posíláme případy vždy do Brna,“ sdělil primář. I on zaznamenal dvojčata, loňský rok hned pět.

Podobný trend je i v Břeclavi. „Celkový počet narozených dětí je v naší nemocnici 1081. Z toho je 561 chlapců a 521 děvčat,“ informovala Táňa Svobodová ze sekretariátu ředitele nemocnice. To je nejvíc napříč okresy, u dvojčat však oproti ostatním nemocnicím evidují pouze jediný případ.