Budova pro padesát uživatelů vyroste blízko tamní nemocnice. V okolí domov důchodců schází. „Nevznikne jen pro obyvatele, kteří bydlí v daném městě, ale pro všechny na jihu Moravy i v republice,“ podotkl náměstek hejtmana Marek Šlapal.

Předpokládané náklady jsou do 180 milionů korun. Výstavbu zaplatí Jihomoravský kraj. Částečně z úvěru a částečně z dotace ministerstva práce a sociálních věcí. Žádost musí úředníci odevzdat do 6. ledna. „Hustopečský projekt je nejlépe nachystaný. Věříme, že uspějeme,“ sdělil náměstek Šlapal. Podporu projektu ve čtvrtek schválili krajští zastupitelé.

Domov důchodců ve městě dlouhodobě plánují. Dosud ovšem na jeho výstavbu chyběly peníze. „Máme platné prodloužené stavební povolení. Město si takové zařízení zaslouží,“ zdůraznila hustopečská starostka Hana Potměšilová.

Nový domov
- kde: Hustopeče, Břeclavsko
- pro koho: pro 50 důchodců
- služba: domov se zvláštním režimem
- výstavba: 2020 – 2022
- náklady: do 180 milionů

Rozšiřování kapacit domovů důchodců je jednou z priorit představitelů kraje. Vítá ji i penzistka Drahomíra Opletalová z Břeclavi. „Stále je totiž takových ubytovacích zařízení málo, čekací lhůty jsou velmi dlouhé,“ řekla.

Podotkla, že v podobném zařízení v Brně žila její matka a byla tam spokojená. „Měla tam veškerou péči, společnost, kulturní vyžití. Dělali také různé výlety,“ zmínila Opletalová.

Hustopeče dostaly přednost před Bučovicemi na Vyškovsku, které byly prioritou dříve. „Předpokládané náklady by tam byly tak vysoké, že je výstavba zcela neefektivní,“ vysvětlil Šlapal. Krajští úředníci plánují také rozšíření pobytových služeb v Sokolnicích na Brněnsku.

Jižní Morava patří ke krajům, které mají největší problémy s nedostatkem míst pro důchodce. A lidí v tomto věku přibývá. Gerontoložka Lucie Vidovićová už dříve uvedla, že vidí stárnutí populace jako důsledek zlepšující péče o zdraví.