Kraj spočítal, že díky hromadnému nákupu energií pro své příspěvkové organizace ušetřil asi 280 milionů korun. „V budoucnu to může být významná úspora také pro obecní rozpočty. V kraji je 673 měst a vesnic a nemůžeme zatím odhadnout, kolik se jich přidá, ale každá další přihlášená znamená výhodnější podmínky," upozornil jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Za jakých podmínek půjde společný nákup pro obce zavést prozkoumá tým z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity. „Kolik peněz přesně mohou obce ušetřit, bychom měli mít jasno někdy v červnu. Takový systém nákupů zatím v republice nefunguje, takže musíme ho naplánovat, aby fungoval bez problémů," vysvětlil hlavní řešitel projektu Pavel Žufan.

Tuto myšlenku podporuje například starosta Kuřimi na Brněnsku Drago Sukalovský. „Je to dobrá věc. Může nám pomoct snížit náklady na fungování úřadu," řekl starosta.

Místostarosta Šlapanic Svatopluk Novák také považuje společné nákupy za dobrý nápad. „Vím, že se o tom mluvilo už v minulém volebním období, ale pak to utichlo. Už tehdy se nám to líbilo. I kdyby to ušetřilo jedinou korunu, každá úspora dobrá," podotkl Novák.

Výzkumníci z Mendelovy univerzity také prověří, jak se do společných nákupů mohou zapojit i přímo jednotlivé domácnosti. S touto myšlenkou přišli před loňskými volbami lidovci, kteří ji z volebního programu přenesli i do nové koaliční dohody se sociální demokracií. „Tady to může být komplikovanější. Pokud by obec nakupovala energie sama a předávala je občanům, musela by si například vybudovat nějaký mechanismus na vymáhání plateb a vlastní odečty spotřeby. Na to obce nemají kapacitu a ani by do toho nešly," doplnil Žufan, který společné nákupy domácností ještě letos prověří.

Podle krajského náměstka Romana Celého platí, že čím větší celek, tím lepší cenu vyjedná. Kraj v roce 2010 hledal dodavatele zemního plynu na tři roky pro více než 460 odběrných míst ve výši 550 GWh, a elektřiny pro více než 650 odběrných míst se spotřebou 130 GWh. Podařilo se mu vysoutěžit o třetinu levnější cenu. „Kraji se snižují příjmy z daní a tohle je způsob, jak na provozu ušetřit. Chceme, aby obce mohly do společných nákupů vstupovat už od příštího roku," informoval náměstek.